14/02/2017 | Yazar: Kaos GL

Fransa Anayasa Mahkemesi, pek çok cezai düzenlemede cinsiyet kimliği ifadesinin kullanılmasını onayladı.

Fransa Anayasa Mahkemesi cinsiyet kimliğini onayladı Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Fransa Anayasa Mahkemesi, pek çok cezai düzenlemede cinsiyet kimliği ifadesinin kullanılmasını onayladı. LGBT derneklerine göre bir zafer söz konusu.

Ceza Kanunu, 29 Temmuz 1881 tarihli basın özgürlüğü yasası, İş Kanunu, Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu... Fransa Anayasa Mahkemesi’nin kararı sayesinde bu kanun metinlerinde artık “cinsiyet kimliği” ifadesi yer alacak.

Söz konusu ifade, cinsel tacizle ilgili metinler üzerinde yapılan bir değişiklik sırasında 2012 yılında milletvekilleri tarafından ortaya atılan ve muğlak bir kavram olarak kalan “cinsel kimlik” ifadesinin yerine kullanılacak. Böylece, 22 Aralık 2016’da kabul edilen “Eşitlik ve Yurttaşlık Kanunu”nun büyük bir kısmı 26 Ocak’ta mahkeme üyeleri tarafından onaylanmış oldu.

Kanunun, ırkçılık ve ayrımcılıkla mücadeleyi geliştirmeye yönelik olan dördüncü bölümü, özellikle de ayrımcılık ve itibarsızlaştırma (damgalama) ile ilgili yaklaşık yirmi kanun maddesindeki “cinsel kimlik” ifadesinin yerine “cinsiyet kimliği” ifadesini getiriyor. Bir yanılgı olan “cinsel kimlik” ifadesi, trans kişilerin gerçekliğine tekabül etmemenin yanında kolluk kuvvetleri ve adli birimler açısından da çeşitli anlama güçlüklerine yol açıyordu.

Ulusal Transseksüel (Transgenre) Derneği başkanı Delphine Ravisé-Giard, trans kişilerin “haklarını aramak için dayanabilecekleri” ve “transfobiyle mücadeleyi güçlendirecek” olan bu kararı “önemli bir zafer” olarak kutlarken 2012 tarihli kararın kendilerine dört yıl kaybettirdiğini de belirtiyor: “Nihayet Fransa, Avrupa’yla aynı ayara geldi!” (Fransa, nihayet Avrupa saatine ayak uydurdu).

Aynı tespit, LGBT Federasyonu’ndan da geliyor. Federasyon başkanı Stéphanie Nicot, “Avrupa Konseyi’nde (Rezolüsyon 2048) ve Birleşmiş Milletler nezdinde “cinsiyet kimliği” ifadesinin tanınması için bu kadar çaba gösteren Fransa’nın kendi yürütmesiyle ilgili olarak böylesine direnç göstermesindeki çelişkiye dikkat çekiyor. Nicot, “Bu bir sürpriz değil, bir tasdik” derken söz konusu kararın hemen değil de genel seçimlerden üç ay önce verilmesinden” duyduğu üzüntüyü de dile getiriyor.

Delphine Ravisé-Giard’a göre, “mücadele devam ediyor” ve şimdi sıra bu kararla ilgili Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı nezdinde bir eğitim gerçekleştirilmesinde çünkü “kararın uygulanması gerekiyor”.


Etiketler: yaşam, dünyadan
Nefret