16/03/2017 | Yazar:

Tunus’ta iki erkek, ‘gey gibi göründükleri’ gerekçesiyle hapis cezası aldı.

‘Gey gibi görünme’ye 8 ay ceza! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Tunus’ta iki erkek, “gey gibi göründükleri” gerekçesiyle hapis cezası aldı. Gençler, “anal muayene” işkencesine de maruz kaldı.

Tunus Ceza Yasası’nın eşcinselliği suç olarak tanımlayan 230. maddesi insan hakları ihlallerine yol açmaya devam ediyor.

20 yaşındaki Achref ve 21 yaşındaki Sabri, 7 Aralık’ta Sousse şehrinde tutuklanmalarının ardından geçtiğimiz Cuma günü 8 aylık hapis cezasına çarptırıldı.

Fransa’dan L’Express’in haberine göre, ikiliyi şikayet eden polis memuru onların gey olduğundan şüphelendiğini, gey gibi göründüklerini, eşcinsel kişilerin ülkenin üstünde bir “lanet” olduğunu söyledi.

Gazeteye konuşan Achref, polislerden birinin “Erkek arkadaşınla bir şey mi yapıyordun?” dedikten sonra Sabri’yi ve kendisini tokatlamaya başladığını ve suçlamaları kabul eden bir ifade imzalattığını söyledi.

Yazılı açıklamada, iki erkeğin sokakta “eşcinsellik” yaptığı iddia ediliyor. Tunus yasaları gereği verilen kararın önümüzdeki ay onanması gerekiyor.

“Anal muayene” işkencesi

“Anal muayene” işkencesine maruz kaldıklarını da söyleyen Achref, “muayene sonuçları negatif” çıkmasına rağmen hakimin kendilerine ceza verdiğini ekledi.

Tunus’ta “anal muayene” işkencesi sıklıkla uygulanıyor. 2015 yılında da 22 yaşındaki bir genç, eşcinsel ilişkiye girerek ülkenin anayasasını ihlal ettiği gerekçesiyle bir yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Genç ‘eşcinselliğinin kanıtlanması’ gerekçesiyle zorla ‘anal muayene’ işkencesine de maruz kalmıştı.


Etiketler: yaşam, dünyadan
Nefret