25/02/2009 | Yazar: Kemal Ördek

Lübnanlı eşcinsel hakları aktivistleri cinsel çeşitliliği savundu; şiddeti kınadı

Gökkuşağı bayrağı Beyrut’ta Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Lübnanlı eşcinsel hakları aktivistleri cinsel çeşitliliği savundu; şiddeti kınadı


Lübnan’daki eşcinsellere ve azınlık gruplarına yönelik şiddet ve ayrımcılığı kınayan dövizler ve gökkuşağı bayrakları ile yüzlerce insan, Beyrut’un Sodeco Meydanı’nda yağan yağmura rağmen 22 Şubat Pazar günü öğleden sonra, oturma eylemi için bir araya geldiler.
 
Organizatörlere göre Arap dünyasında düzenlenen ilk eşcinsel hakları gösterisi olan eylem, Beyrut merkezli Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Transgender, İnterseks, Queer (LGBTIQ) destek kuruluşu olan Helem tarafından düzenlendi ve diğer Lübnanlı insan hakları grupları Kafa, TYMAT ve SIDC tarafından desteklendi.
 
‘Şiddete Karşı Feministler’ pankartı taşıyan 26 yaşındaki Maya, NowLebanon’a verdiği demeçte, ‘Ülkemde eşcinsellere ve dezavantajlı diğer gruplara karşı gerçekleştirilen her seviyedeki şiddeti kınıyorum,’ dedi.
 
Maya’nın yanında fotoğrafçılara seslenen gösterici ise, ‘Bir ülkede iki erkeğin silah taşımasının, o iki erkeğin el ele tutuşmasından daha kabul edilir olmasına inanamıyorum,’ dedi.
 
Protesto eylemi, bir binanın girişinde iddialara göre cinsel birliktelik sırasında görülen iki erkeğin Sassine Meydanı’na götürülüp ciddi şekilde dövülmesi gibi eşcinsel karşıtı şiddet vakalarına karşı doğrudan cevap niteliği taşıyor.
 
23 yaşındaki Sara, ‘Sassine’de gerçekleşenleri protesto etmek için geldim ve bugün bu kadar insanın bir araya gelmesinden dolayı mutluyum’ dedi.
 
Başka bir gösterici, ‘Dayak insanlık dışı bir harekettir. Onlar dayak yerken, onları koruması gereken polis neredeydi’ diye tepkisini gösterdi.
 
Gösterinin temel tetikleyicisi, Lübnan’daki LGBTIQ hakları savunucuları olmasına rağmen, bazı katılımcılar da Lübnan’a gelen yabancı işçiler gibi diğer azınlık grupları ve onlara karşı gösterilen şiddeti de protesto etti.
20 yaşında bir gösterici, ‘Kadınlara yönelik gerçekleşen şiddeti protesto etmek için buradayım. Komşum her gün kocası tarafından dayak yiyor. Bunu her zaman duyuyoruz. Bu iğrenç bir durum’ diyerek tepkisini ortaya koydu.
 
Gösteri esnasında ilginç bir olay da yaşandı. Gösterinin orta yerinde, sokaktan geçen 50 yaşlarında bir kadın göstericilerden birine, neyin protestosunu yaptıklarını sordu. Lübnan’daki LGBTIQ toplumuna destek gösterisi olduğu söylenince korkup hızla uzaklaştı.
 
Eşcinsellik, Lübnan kanunlarında teknik açıdan hâlâ yasadışı olsa da, Lübnan’da diğer Arap ülkelerinden daha fazla hoşgörü var.
 
Helem yöneticisi Georges Azzi, NowLebanon’a verdiği demeçte, Lübnan’da eşcinsellere ‘ufacık’ bir destek olmasına rağmen, durumun ‘kırılgan’ bir meseleden ibaret olduğunu belirtti.
 
Eşcinsel ilişkiyi suç haline getiren Lübnan yasalarının reforme edilmesi gerektiğini vurgulayan Azzi, ‘Bu konuda yapılması gereken çok fazla şey var,’ dedi.
 
Başına büyük bir gökkuşağı bayrağı bağlayan 20 yaşındaki Helem gönüllüsü Jo, Lübnan vatandaşı olarak, heteroseksüel olmayan kadınlara destek sunan Meem gibi çeşitli LGBTIQ grupların merkezi olan Beyrut’ta böyle bir eylem gerçekleştirebilmiş olmaktan dolayı gururlu olduğunu belirtti.
 
Bu grupların en büyüğü olan Helem, ücretsiz HIV test hizmeti sunmakta ve Barra (‘Out/Açıl’) Dergisi’ni yayımlamaktadır.
 
Son dönemlerde Meem de, Bekhsoos ya da ‘İlgi’ adında, Arap dünyasının ilk lezbiyen, biseksüel ve queer kadın dergisini yayımlamaya başladı.
 
Bu gibi gelişmelerin varlığına rağmen, Jo Sassine hadisesini hatırlatarak, Lübnanlı LGBTIQ bireylerin koşullarının hâlâ çok kırılgan olduğunu belirtti:
 
‘Bir noktaya kadar durum olumlu gibi görünüyor; fakat son dönemlerde gerçekleşen şiddet eylemleri olumlu göstergeler değil. Bütün bunlara karşı, Beyrut’ta böylesi bir protesto eyleminin gerçekleşmiş olmasından dolayı son derece gururlu ve mutluyuz.’
 

Etiketler: yaşam, dünyadan
Nefret