03/06/2016 | Yazar: Kaos GL

Ağ, yürüyüşün iptal edildiğini duyurdu. İzmir Valiliği’ni kınayan Ağ, 6 Haziran’da sürece ilişkin basın toplantısı da yapacak.

Gökkuşağı Dayanışma Ağı, yarın yapmayı planladıkları 4. İzmir Onur Yürüyüşü’nün yasaklanmasına ilişkin açıklama yaptı. Ağ, yürüyüşün iptal edildiğini duyurdu. İzmir Valiliği’ni kınayan Ağ, 6 Haziran’da sürece ilişkin basın toplantısı da yapacak.

İzmir Onur Yürüyüşü’nü düzenleyen Gökkuşağı Dayanışma Ağı, yürüyüşün Valilik tarafından yasaklanmasına ilişkin basın açıklaması yaptı. Ağ; Valiliğin homofobik, bifobik ve transfobik tutumunu kınadı. Yürüyüşün iptal edildiğini duyurdu.

Ağ’ın açıklamasının tam metni şöyle:

“Üç yıldır yaptığımız ve bu yıl, 4 Haziran tarihinde saat 19.00’da dördüncüsünü yapmayı planladığımız İzmir Onur Yürüyüşü İzmir Valiliği tarafından yasaklandı. Daha önce de Ankara’da Kaos GL’nin çağrısıyla yapılması planlanan 17 Mayıs Uluslararası Homofobi ve Transfobi Karşıtı Gün yürüyüşü Ankara Valiliği tarafından yasaklanmıştı.

Valiliği kınıyoruz!

“LGBTİ’lerin ifade özgürlüğü kapsamında bu tarz yasaklamaları kabul edilemez buluyoruz ve İzmir Valiliği’nin homofobik, bifobik ve transfobik tutumunu kınıyoruz. 23 Mayıs tarihinde bildirdiğimiz ve aynı gün Valilik ve Emniyet Müdürlüğü tarafından onaylanan yürüyüşün son günde, mesai saatinin bitimine yakın ve itiraz etme şansımızın kalmayacağı bir saatte yasaklanması hukuk dışıdır. Hele hele senelerdir barışçıl şekilde yaptığımız bu yürüyüşün ‘terör örgütü propagandası’, ‘masum görünümlü ama infiale yol açabilecek yürüyüş’ gibi ifadelerle yasaklanması; LGBTİ’lerin eşit yurttaşlar olarak görülmediğinin bir kanıtıdır. Terör şüphesi baskıcı rejimlerin toplumu sindirmedeki en önemli yasakçı argümanlarından biridir. Kararda ‘terör örgütü lehine slogan atılacağı’ istihbaratının ‘kısmen’ doğrulandığı yazıyor. Böylesine muğlak, temeli olmayan ve ciddiyetsiz bir açıklamayla demokratik protesto hakkımızın engellenmesi kabul edilemez.

“İçinden geçtiğimiz koşulları da düşünerek bu yıl yürüyüşü yapamayacağımızı tüm homofobi, bifobi ve transfobi karşıtlarına duyururuz.

6 Haziran’da basın toplantısı

“İzmir Valiliği’nin ayrımcı ve LGBTİ’leri hedef gösteren bu tutumuna ilişkin 6 Haziran Pazartesi günü saat 11.00’da Konak Kent Konseyi’nde basın toplantısı yaparak süreç hakkında detaylı bilgileri kamuoyu ile paylaşacağız.

“Bütün yasaklamalara ve yok saymalara inat, gökkuşağının eşitlik ve özgürlük mücadelesi sürecek!”

Gökkuşağı Dayanışma Ağı bileşenleri: Dokuz Eylül Üniversitesi Eşit Şerit Topluluğu, Ege Üniversitesi LeGeBİT Topluluğu, Eğitim-Sen İzmir 2 No’lu Şube LGBTİ Komisyonu, HDK İzmir LGBTİ Komisyonu, İzmir LGBTİ İnisiyatifi, İzmir Liseli LGBTİ Oluşumu, Siyah Pembe Üçgen İzmir Derneği.

İlgili haberler:

Ankara Valiliği Homofobi ve Transfobi Karşıtı Yürüyüş’ün güvenliğini sağlamayı reddetti

Homofobi Karşıtı Yürüyüş’e Valilik engeline yürütmeyi durdurma!

Ankara Valiliği’nin homofobik inadı: Yürütmeyi durdurma kararı kaldırıldı

İzmir’de kötü zamanları iyi zamanlara çevirmek için onur yürüyüşü!

İzmir Onur Yürüyüşü’ne de Valilik yasağı!


Etiketler: yaşam
Nefret