17/03/2017 | Yazar: Kaos GL

Google 14 Mart’ta güncellediği kılavuz ile nefret söylemi taşıyan içeriğin arama sonuçlarındaki sıralamayı değiştirmesini engelleyecek.

Google 14 Mart’ta güncellediği kılavuz ile nefret söylemi taşıyan içeriğin arama sonuçlarındaki sıralamayı değiştirmesini engelleyecek.

Google, görevlendirdiği 10 bin çalışanın yardımıyla, herhangi bir topluluğa karşı nefret söylemi ya da suç içeren siteleri tespit edecek. İçeriğinde; ırk, etnik köken, din, cinsiyet, milliyet, yaş, cinsel yönelim ve fiziksel engel gibi konularda nefret söylemi barındıran siteler, Google çalışanları tarafından işaretlenecek.

Nefret söylemini barındıran içerikleri tespit eden Google, bu içeriklerin arama sonuçlarındaki sıralamayı değiştirmemesini sağlayacak. Bir örnekle açıklayacak olursak; Google arama moturuna “eşcinsellik nedir” yazan kullanıcının karşısına ilk çıkan içerik, eşcinselliği hastalık kabul eden homofobik bir içerik olmayacak.

Uygulama, içerik değerlendiricilerine yönelik hazırlanan kılavuzun 14 Mart’ta güncellenmesi ile başladı.

Google, 2015 yılı Onur Haftası’nda bir trans erkeğin cinsiyet geçiş sürecini anlattığı reklam filmi yayınlamış ve 2012 yılında “Aşkı Yasallaştır” isimli kampanyasıyla eşcinsel karşıtı yasaları olan ülkelerde gey ve lezbiyenler için güvenli koşullar yaratmayı hedeflediğini açıklamıştı.


Etiketler: medya
Nefret