12/02/2020 | Yazar: Murat Fırat

Anıl ve Semih nasıl tanıştıklarını, birlikteliklerini ve ilişkiye bakışlarını anlatıyor: “Bir maskeyle ömür boyu yaşamak zorunda kalıyoruz. Birbirimize saygı duymalı ve anlayışlı olmalıyız…”

“Hep bir erkekle aile olmak istedim” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Anıl ve Semih'in hayatı bu...

Tesadüfler Semih ve Anıl’ı bir araya getirdi, aşkla bağlandılar lakin “yakın dostları” Semih’i ailesine ifşa etti.

Bunun ardından Anıl farklı bir şehirde eğitimine devam etmeye karar verdi, Semih de askerliğini bitirince Anıl’ın yanında yaşamak istedi.

Sevginin acı tatlı her halini bir yıl aynı evde yaşayarak gördüler, birbirlerine olan aşkları her an her saniye daha da arttı ve tabii hayat bu; yolları yeniden ayrıldı! Semih bir yıl iş bulamayınca arkadaşının Ankara’da iş bulabileceğine yönelik sözlerine inanıp Başkent’e taşındı.

Ağustos ayından beri farklı kentlerde yaşayan Anıl ve Semih'in röportajında Anıl'ın “Hep bir erkekle aile olmak istedim” cümlesi çok dokundu bana. Sözü uzatmayalım, sözü Anıl ve Semih’e bırakalım.

Aileniz cinsel yöneliminizi biliyor mu?

Semih: Eşcinsel olduğumu lise yıllarımdayken anladım, küçük bir şehirde yaşıyordum. Bu durumun sadece bende olduğunu zannediyordum ama kendimi hiç bir zaman yadırgamadım. Kendimle hep barışık oldum. Çünkü böyle yaratılmıştık. Aslında bizim gibi insanlar daha güçlü ve renkli oluyorlar. Ailem cinsel yönelimimi bilmiyor fakat bunu öğrenmek için çok uğraştılar, sanırım annem şüpheleniyor.

Anıl: Evet, ailem eşcinsel olduğumu biliyor. Öğrendiklerinde diğer eşcinsel arkadaşlarım gibi hakaret, şiddet veya cinsel bir saldırıya maruz kalmadım. Muhafazakâr bir ailede büyüdüm ama gayet saygılıyla karşılandım.

Hani çocuğu eşcinsel olunca ailelerin birçok korkusu önyargısı oluyor ya çocuğuna karşı ama ben bu tarz algıları ve dışlanmayı hiç yaşamadım. Hem toplum hem de ailem tarafından farklı bir muamele görmedim.

Eşcinselliğin bir tercih veya çocukken yaşanmış travmatik olaylar sonucu ortaya çıktığını düşünmüyorum, kendimi bildim bileli hep eşcinseldim. Çocukluk yıllarımdan beri hep erkeklere ilgim vardı ama bu ilgimin cinsel bir yönelim olduğunu ergenlik dönemimde cinsel dürtüler ve aşk duygusuyla anladım.

Tanışma hikâyenizi dinlemek isterim?

Semih: Bir ekim ayında tanıştık. Bir uygulama sayesinde tanıştık. Anıl benim yaşadığım şehre üniversite okumak için gelmişti. Bir kafede buluştuk birbirimizi can kulağıyla dinledik. Samimi ve içten konuşmalar geçti aramızda daha sonra ise numaralaştık ve devamı geldi konuşmalarınızın, buluşmalarımızın.

Anıl: Semih'in yaşadığı şehre okumaya gitmiştim, yalnız üniversiteyi ve bölümü beğenmediğim için tekrar dönsem mi eve dönmesem mi karar veremedim.

Semih’le tanıştıktan bir hafta sonra dönmeyi düşünen ben sırf ona âşık olduğum için o şehirde yaşamaya karar verdim.

Sevgiliden öte hem arkadaş, hem aile…

Peki, sevgili olma kısmı?

Semih: Birbirimizi iyice tanıyıp vakit geçirdikten sonra artık beynen ve kalben bir şeylerin oturduğunu hissettik. İkimiz de yalnız ve sevgiye muhtaçtık, birbirimizi tamamlayacağımızı düşündük ve ben bir gün kendisine teklifte bulundum. Anıl benden zaman istedi hani biraz daha tanımak biraz daha zaman geçirmek adına… İkinci teklifimde ise kabul etti ve yolumuza devam ettik.

Anıl: Aslında Semih tanıştıktan birkaç gün sonra sevgili olmak istediğini söyledi, tabii ben biraz daha tanımak istediğimi belirtip bu teklifine cevap vermek için düşünmem gerektiğini söyledim, aradan geçen iki haftalık sürede âşık olduğumu fark edip teklifini kabul ettim.

Birbiriniz hakkında neler söylemek istersiniz?

Semih: Anıl aslında sevgiliden öte hem arkadaş, hem aile oldu bana. Benim için çok çabaladı ailemle bile tanıştırdım. Tabi en iyi arkadaşım olarak! Aşk sadece sevmek değildi, en güzeli vefaydı, emekti, saygıydı.

Anıl: Hani bir cümle vardır “Dışını beğendiğimizin içini merak ediyoruz” gibisinden... Semih hem görüntü olarak çok tatlı hem de karakter olarak düzgün bir insan, onun en çok samimiyetini, masum oluşunu seviyorum.

İlişkinizi çevrenizde kimler biliyor?

Semih: Tabii ki çevremde bu zamana kadar arkadaş edindim ama sadece birkaç dostuma söyledim yalnız şunu belirtmek isterim ki herkes dost değil ona göre davranın çünkü güzel şeyler her zaman kıskanılır.

Anıl: Benim eşcinsel bir arkadaş çevrem yok o yüzden hetero olan birkaç arkadaşım ve ailem biliyor.

Eşcinsel arkadaşlarınızın ilişkinize tepkisi nedir?

Anıl: Ailem ve yakın arkadaşlarımın bildiğini belirtmiştim hepsi çok sevindiler, hatta Semih'i ailem ve arkadaşlarımla tanıştırdım. Yalnız Semih'in eşcinsel arkadaşları beni tanımadan çok tepki gösterdi inanmayacaksınız ama bir arkadaşı sahte bir hesaptan sevgilimin ailesine mesaj atıp bizi ifşa etti.

Birileri sevgili olduğunda “aaa siz de yakında ayrılırsınız” gibisi olumsuz düşünceler empoze edilmese çok iyi olur…

“Kendin kadar çok sevdiğin bir insanı bulmuşsan ilişki yürütmek neden zor olsun?”

“Eşcinsellerin ilişki yürütmesi zor” önyargısını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Semih: Tabii ki de çok zor tarafları var bizim toplumumuzda… Maalesef çok kötü yargılanıyor iki erkeğin birlikteliği, hep bir maskeyle yaşamak zorundasın. Hetero ilişkiler gibi el ele yürüyemezsin veya sokakta sevgi sözcükleri kullanamazsın hep dikkatli olmak zorundasın…

Anıl: İnsanları belli bir kategoriye koymayı doğru bulmuyorum. Hayat herkes için zordur ama hepimizin farklı bir sınavı ve görevi var. Ruh ikizini bulduğun, kendin kadar çok sevdiğin bir insanı bulmuşsan ilişki yürütmek neden zor olsun?

Askerlik nasıldı desem…

Anıl: Sevgimiz yan yana nasılsa uzakta da aynıydı.

Türkiye'de evlilik eşitliği olsa evlenmek ister miydiniz?

Semih: Evlenmek ne kadar doğru olurdu bizim toplumda bilemiyorum aslında eşit değil hiçbir şey. Sanırım evlilik konusunda emin değilim

Anıl: Eğer aşk, sevgi, saygı, bağlılık varsa bir kâğıda imza atmışsın atmamışsın ne önemi var? Tabii evlilik ile insanlar kendilerini maddi olarak güvence altına alıyorlar ama bizim ülkemizde eşcinsel evliliklerine izin verileceğini düşünmüyorum.

Birlikte mi yaşıyorsunuz?

Semih: Hayır, şu an birlikte yaşayamıyoruz, hayat şartları onu farklı şehre beni farklı bir şehre sürükledi maalesef…

Anıl: Bir yıl Semih'in yaşadığı şehirde kaldık, İkinci senemizde ben şehir değiştirdim, Semih de askere gitti. Askerden gelince benim yanıma gelmek istedi ve ailesine Antalya’da iş bulduğunu söyleyip yanıma taşındı.

Bir yıl aynı evde yaşadık. Maalesef ülkemizdeki işsizlikten dolayı iş bulamayınca eskiden tanıdığı bir eşcinsel arkadaşının yanına Ankara'ya gitmeye karar verdi çünkü onun çalıştığı firmada açık bir pozisyon vardı. Tabii “Ankara'ya gel iş hazır” diyen arkadaşının sözleri de yalan çıktı şuan orada da işsiz.

“Sırf Semih'le birbirimizi sevdiğimiz için ifşa edildik, hakarete maruz kaldık”

Biraz da dedikodu yapalım.(Gülüyorum) Sevgilinizin sevip sevmediğiniz yönleri neler?

Semih: Sevgilimin sevmediğim özellikleri öncelikle inatçı olması bazen çok zor olabiliyor ve her şeyi bilmek istiyor. Bu kadar araştırılmak benim hoşuma gitmiyor. Tabii ben çok hareketli bir insanım o ise çok ağır ve tembel bu beni bazen sinirden deli edebilecek noktalara getiriyordu. Sevgilimin sevdiğim özellikleri ise bana hep sadık, hep çok sevdi, ilgili ve alakalı. Her sorunuma anında cevap verir ve yanımda olur.

Anıl: İlişkilerde önce görüntüye âşık olursun, sonra karakterini seversin aşkın yerini sevgi, vefa, hoşgörü ve bence bağlılık alır. Sevdiğim özellikleri kadar sevmediğim bir kaç huyu olabilir yalnız iyi özellikleri fazla olduğu için sevmediğim yönlerini görmezden geliyorum. İlişkilerde de böyle olması gerekiyor.

Peki, bu son sorum. Okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?

Semih: Öncellikle bu röportajı okuyan herkese tavsiyem lütfen birbirimize sahip çıkalım. İnsanları cinsel yönelimleri yüzünden kınamayalım. Maalesef, üzülerek söylüyorum ki bir maskeyle ömür boyu yaşamak zorunda kalıyoruz. Birbirimize saygı duymalı ve anlayışlı olmalıyız…

Anıl: Hangi ırka, dile, dine, yönelime ve bakış açısına sahip insanlar bu röportajı okuyacaksa hepsine seslenmek istiyorum: Öncelikle hepinizden ricam insanların hayatlarını eleştirmeyin, yargılamayın! Gece insanlar yastığa başını koyduğunda neler düşündüğünü, hissettiğini, neden ağladığını bilemeyiz. Kısacık ömrünüzde kimseyi kırmayın, ağlatmayın ve lütfen üzmeyin...

Biraz önce belirttiğim gibi sırf Semih'le birbirimizi sevdiğimiz için ifşa edildik, hakarete maruz kaldık, siz bunları kimseye yapmayın. Hep hayatım boyunca bir erkekle aile olmak istedim ve ömür boyu seveceğim bir insanı hayatıma aldığıma inanıyorum. Cinsel yönelimi ne olursa olsun herkesin gerçek aşkı tatmasını diliyoruz.


Etiketler: yaşam
Nefret