18/05/2017 | Yazar: Kaos GL

Remzi Altunpolat: Muhafazakâr-otoriter sisteme karşı mücadele LGBTİ’ler olmadan, yürütülemez!

Heteroseksizme karşı mücadele içselleştirilmeli! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Remzi Altunpolat: Muhafazakâr-otoriter sisteme karşı mücadele LGBTİ’ler olmadan, yürütülemez!

Haklı Gelecek Platformu tarafından İzmit Alter Naif Tiyatro’da düzenlenen “Toplumsal Kimlikler ve Referandum Paneli”ne, İlahiyatçı-Yazar R. İhsan Eliaçık, 25. Dönem HDP İstanbul Milletvekili ve Alevi-Bektaşi Federasyonu kurucusu Ali Kenanoğlu, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi iken Barış Bildirisi imzacısı olduğu için ihraç edilen Prof. Dr. Nilay Etiler ve Kaos GL’yi temsilen Remzi Altunpolat konuşmacı olarak katıldılar.

16 Nisan Referandumu sonrasında farklı toplumsal kimliklerin bir arada yaşam imkânlarının konuşulduğu panelde Kaos GL’den Altunpolat konuşmasına Yüksel Caddesi’nde açlık grevi direnişini sürdüren Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’yı selamlayarak başladı. Hemen ardından 17 Mayıs Homofobi ve Transfobi Karşıtlığı gününü kutlayan Altunpolat, 17 Mayıs gibi LGBTİ’ler açısından önem arz eden günlerin mutlaka toplumsal muhalefetin ajandasında yer alması gerektiğinin altını çizdi.

Altunpolat, Gezi isyanının ve 7 Haziran seçimleri öncesindeki politik aktivizm süreçlerinin 16 Nisan referandumunda “hayır”ın örgütlenmesine etkileri; 16 Nisan’da farklı saiklerle “hayır” diyen heterojen kitlenin nasıl müşterek bir zeminde ve asgari bir demokrasi programı etrafında bir araya gelebileceği, genç, eğitimli nüfusu ve büyük kentleri kaybeden AKP’nin mevcut durumunu sürdüremeyeceğini ve Kürt dinamiğini dikkate almayan bir politik perspektifin Türkiye’nin geleceğini belirleyemeyeceğini ifade etti.

Remzi Altunpolat, konuşmasında OHAL’in LGBTİ’ler cephesinde yarattıkları olumsuzluklara dikkat çekti.  Eşit ve özgür yurttaşlık temelinde adil ve insanca bir toplumsal düzen için mücadele edenlerin LGBTİ hareketini görmezden gelemeyeceğini, muhafazakâr-otoriter sisteme karşı mücadelenin artık LGBTİ’ler olmadan, hesaba katılmadan yürütülemeyeceğini ve heteroseksizme karşı mücadelenin içselleştirilmesi gerektiğini söyledi.


Etiketler: yaşam, siyaset
Nefret