13/02/2017 | Yazar: Kaos GL

Etkinlikte Kaos GL’den Yıldız Tar ve HDK’den Can Tülük konuştu.

Homofobi ve transfobi karşıtları Diyarbakır’da buluştu Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Homofobi ve transfobi karşıtları Dicle Üniversitesi Toplum Gönüllüleri Topluluğu ev sahipliğinde Diyarbakır’da bir araya geldi. Etkinlikte Kaos GL’den Yıldız Tar ve HDK’den Can Tülük konuştu.

Dicle Üniversitesi Toplum Gönüllüleri Topluluğu, homofobi ve transfobiye karşı etkinlik düzenledi. Diyarbakır Sümerpark Cep Sineması’nda 11 Şubat’ta yapılan söyleşiye KaosGL.org editörlerinden Yıldız Tar ve İzmir Halkların Demokratik Kongresi (HDK) LGBTİ Meclisi’nden Can Tülük katıldı.

“Homofobi ve transfobi bütün toplumun meselesidir”

Yıldız Tar, LGBTİ haklarıyla ilgili temel kavramları aktardı. Homofobi ve transfobinin ideolojik arka planını ve ayrımcılığı anlatan Tar, lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve intersekslere (LGBTİ) dönük “hastalık, suç ve günah” yaftalarının tarihsel arka planını anlattı.

Homofobi, transfobi, cinsel yönelim, cinsiyet kimliği, nefret suçları gibi temel kavramları açan Tar, “Homofobi eşcinsellerin değil bir bütün olarak toplumun meselesidir. Toplumsal barışı tehdit eden, heteroseksüel ilişkinin tek meşru, makbul ve normal ilişki biçimi olduğunu dayatan ayrımcılık ideolojisi heteroseksizmle mücadele; hepimizi özgürleştirecektir” dedi.

Nefret suçlarına hedef olmak için eşcinsel sanılmanın dahi yeterli olduğunu hatırlatan Tar, “Uzun saçlı bir erkeğin eşcinsel olduğu varsayılarak saldırıya uğradığı, eşcinsel kadınların cinselliklerinin fantezi nesnesi haline getirilerek önemsizleştirildiği, lezbiyenlerin zorla evlendirildiği bir dünyada kimse özgür olamaz” şeklinde konuştu.

Birlikte mücadele vurgusu

Can Tülük ise farklı ayrımcılık biçimlerine karşı birlikte mücadelenin önemine değinerek; “Toplumsal barış, hakları gasp edilen farklı kesimlerin bir araya gelmesi ve mücadele etmesiyle mümkün” dedi.

İzmir’de homofobi ve transfobiye karşı mücadele pratiklerini aktaran Tülük, eşcinsel, biseksüel erkek ve trans kadınların askerlik sürecinde yaşadıklarını, “pembe tezkere” adı verilen rapor alma sürecini anlattı. Devletler ve toplumlar nezdinde homofobi ve transfobiyi tartışmaya açan Tülük, eğitimde ayrımcılığa ilişkin konuştu.

Söyleşinin devamında Tülük ve Tar katılımcıların kağıtlara yazdığı soruları cevapladı. Etkinlikte Kaos GL Derneği’nin “Sık Sorulan Sorular” kitapçığı ve raporları da dağıtıldı.


Etiketler: yaşam
Nefret