06/06/2016 | Yazar: Kaos GL

Eşcinsel çalışanını istifaya zorlayan GAP’a açılan davanın ikinci duruşması yarın görülecek.

Homofobik GAP’a açılan davanın ikinci duruşması yarın Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Eşcinsel çalışanını istifaya zorlayan GAP’a açılan davanın ikinci duruşması yarın görülecek.

Eşcinsel çalışanını istifaya zorlayan uluslararası firma GAP’a açılan dava devam ediyor. Davanın ikinci duruşması yarın (7Haziran) görülecek.

İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği, saat 10.00’da Çağlayan Adliyesi’ne çağrı yaptı. Dernek, “Biz bitti demeden bu dava bitmez” diyerek çağrı metninde şunları kaydetti:

“Şirket değerleri içinde ‘ayrımcılık karşıtı’ olmayı çalışanlarına ve müşterilerine karşı benimsemiş görünen bu firma; arkadaşımıza karşı gösterdiği bu tutum ile tüm dünyadaki itibarını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıyadır.

“Birçok belediye ve kurum kadın ve LGBTİ hakları konusunda olumlu adımlar atsa da özel sektörde maalesef bunu görmek mümkün değil.

“Mücadelemiz, ötekileştiren ve ezen sömürü düzeninin bütünüyledir.”

Ne olmuştu?

Uluslararası Çeşitlilik Politikaları’nda cinsel yönelim ayrımcılığına karşı mücadele edeceğini duyuran GAP’ın Türkiye şubesinin eşcinsel çalışanını istifaya zorlamasına ilişkin davanın ilk duruşması 17 Mart’ta görüldü.

Şirket avukatlarının gelmediği duruşmada mobbinge uğrayan eşcinsel genci temsil etmek için Av. Eren Keskin katıldı. İstanbul LGBTİ Derneği’nin öncülüğünde başlayan kampanya kapsamında birçok örgütten LGBTİ aktivisti de davayı takip etti.

Keskin, duruşmada şahitlerin dinlenmesini talep etti. Dava 7 Haziran’a ertelendi.


Etiketler: insan hakları, çalışma hayatı
Nefret