06/03/2017 | Yazar: Kaos GL

İnsan Hakları Derneği Adana Şubesi LGBTİ Komisyonu, homofobi ve transfobi karşıtı ilk etkinliğini haftasonu dernek merkezinde gerçekleştirdi.

İHD Adana’dan homofobi ve transfobi karşıtı buluşma Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

İnsan Hakları Derneği Adana Şubesi LGBTİ Komisyonu, homofobi ve transfobi karşıtı ilk etkinliğini haftasonu dernek merkezinde gerçekleştirdi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şubesi’nde yeni kurulan LGBTİ (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans, İnterseks) Komisyonu, “Homofobi ve Transfobi Karşıtı Buluşma” adı altında ilk etkinliğini hafta sonu (4-5 Mart) dernek merkezinde gerçekleştirdi.

Homofobi ve Transfobi Karşıtı Yerel Buluşma’nın açılışını yapan İHD Adana LGBTİ Komisyonu’ndan Mehmet Bayram, çalışma gündemlerinde Adana ilinde yerelin sorunları ile ihtiyaçlarının olduğunu belirtti. Bayram, cinsiyetçiliğe, militarizme, milliyetçiliğe, homofobi ve transfobiye karşı toplumsal muhalefetin sesini yükseltmeye ve muhafazakâr tek tipleştirmeye karşı renklerin ittifakını mümkün kılmaya çalıştıklarını söyledi.

Adana’daki buluşmaya Kaos GL Derneği’nden Ali Erol ve Pembe Hayat Derneği’nden Demhat Aksoy katıldı.

“Üç sloganla duvara toslayıp mücadeleden vazgeçmektense, sakin ve kararlı yol alabiliriz’ 

Kaos GL’den Ali Erol, Adana’daki yerel buluşmanın ilk gününde (4 Mart), radikal sanıp üç sloganla duvara toslayıp sonra da bu işler olmuyormuş diyerek vazgeçmek yerine, sakin ama kararlı bir mücadeleyi örgütlediklerini belirterek konuşmasına başladı.

Heteroseksizme karşı örgütlenme sürecine, eşcinsellerin soluk alabilecekleri alanları genişletme mücadelesiyle başladıklarını belirten Ali Erol, ikinci olarak, farklı dertleri olan, farklı kaygıları olan, farklı ayrımcılıklara maruz kalan, dışlanan, sömürülen, baskıya maruz kalan, katledilen kısacası aslında tanınmayan ve tanınmadığı için de hak hukuku kabul edilmemiş kesimler ve onların mücadeleleri ile temas aradıklarını ekledi.

Kaos GL’nin, eşcinsellerin kurtuluşunun heteroseksüelleri de özgürleştireceği sloganının karşılık gördüğünü hatırlatan Erol, başta LGBT hareket ile feminist kadın mücadelesinin ortaklaştığı oranda görüldüğü gibi, toplumsal özgürlük mücadelelerinin birbirlerini nasıl güçlendirdiğine dikkat çekti.

Toplumdaki sosyal, kültürel çeşitliliğe ve farklılıklara dikkat çeken Erol, LGBTİ hakları mücadelesinin de bu çeşitlik çerçevesinde, çok katmanlı ve çok kanallı yürütülmesi gerektiğini söyledi.

“Şiddet doğrudan cinsiyet kimliğinize yöneliyor”

Pembe Hayat’tan trans aktivist Demhat Aksoy, OHAL koşullarında hayatlarının daha da kötüye gittiğine dikkat çekti.

Trans seks işçilerinin sokaklardan kovulmak istendiğini belirten Demhat, evleri kapatıldığını, internete erişim kanallarının engellendiğini söyledi.

Pembe Hayat’ın çalışmalarıyla Ankara’da trans seks işçilerinin şiddete karşı sokaklarda örgütlendiklerinin altını çizdi. “Birbirimizi anlayama çalışmak yerine birbirimize zulmettik ve katlettik” diye konuşan Demhat, baskıların artarak sürmesine ve yaşam hakkına yönelik saldırılara rağmen transların direndiğini ekledi.

Pembe Hayat’tan Demhat Aksoy, Adana’daki yerel buluşmanın ikinci günü (5 Mart) gerçekleştirdiği konuşmasını şöyle tamamladı: “Ne caddelerimizi terk ettik ne de yaşadığımız alanlarımızı, sokaklarımızı… 3 Mart Seks İşçileri Günü etkinlikleri kapsamında tekrar bir araya geldik. Şiddet yaşadığımız coğrafyada iç içe olduğumuz bir durum, etnik kimliğiniz, diliniz, renginiz fark etmeksizin şiddet doğrudan cinsiyet kimliğinize yöneliyor. Hem bu şekilde kadınlık hallerimizi ayırt etmeksizin tartışabilir hem de bir masaya oturup deneyimlerimizi paylaşabiliriz. Bu paylaşımın iki tarafı da geliştireceğini düşünüyoruz. Seks işçiliği yapan trans kadınlara yönelik şiddeti de toplumsal ahlakçılıktan azade tutamayız, na-trans kadın örgütleriyle konuşmayı önemli buluyoruz.”

Bu etkinlik, Pembe Hayat ve Kaos GL Derneklerince yürütülen “Ayrımcılığa Karşı Gökkuşağı Koalisyonu Projesi” kapsamında desteklenmiştir.


Etiketler: insan hakları
Nefret