05/01/2017 | Yazar: Kaos GL

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi, Barbaros Şansal’a linç girişimini kınadı; Şansal’ın derhal serbest bırakılmasını talep etti.

İHD: Barbaros Şansal serbest bırakılsın! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi, Barbaros Şansal’a linç girişimini kınadı; Şansal’ın derhal serbest bırakılmasını talep etti.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, terzi yamağı Barbaros Şansal’ın linç girişimine maruz kalması ve tutuklanmasına ilişkin dernek binasında basın açıklaması yaptı.

“İfade özgürlüğü haktır”

Barbaros Şansal’ın Kuzey Kıbrıs’tan sınır dışı edilmesi, polisler seyrederken Atatürk Havalimanı’nda linç girişimine uğraması, gözaltına alınması ve tutuklanmasını kınayan İHD açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“İfade özgürlüğü; bir düşünce, inanç, kanaat, tutum veya duygunun barışçıl yoldan açığa vurulmasının veya dış dünyada ifade edilmesinin serbest olması şeklinde ifade edilebilir. Şansal’ın görüş ve fikirlerini sosyal medyada paylaşması ifade özgürlüğüdür.

“Barbaros Şansal’ın; mevcut Türkiye Cumhuriyeti anayasasının güvence altına aldığı ifade özgürlüğü çeşitli medya organlarında çıkan haberler ile başlayan bir süreçle ihlal edildi. “Türkiye’ye hakaret yağdıran alçak”, “Eşcinsel modacıdan Türkiye’ye ağır hakaret” gibi ifadeler kullanan birtakım medya organları Şansal’a dönük linç girişimini adeta hazırladı.”

“Suç unsuru nerede?”

Açıklamanın devamında şu sorular yöneltildi:

“Barbaros Şansal’ın sosyal medyada paylaştığı videoda suç unsuru taşıyan ifadeler nelerdir? Hangi ifadeleri, niçin, hangi yasayı ihlal ediyor? Sosyal medyada ve bazı medya organlarında Şansal’ın cinsel yönelimi üzerinden homofobik hakaret ve tehditlere maruz kaldığı ortada. Nefret suçuna davetiye çıkaran bu hakaret ve tehditlere ilişkin herhangi bir soruşturma başlatıldı mı?

“Havalimanı güvenliği gereği uçak inerken görevli yer personeli haricinde kimsenin olmaması gereken aprona saldırganlar nasıl girdi? O saldırganların orada işi nedir? Saldırganların çoğunun görevli yer personeli olduğu iddia ediliyor. Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü'nce, Barbaros Şansal’ın uğradığı linç girişiminde genel müdürlüğün faaliyetleri kapsamında herhangi bir ihmal ve zafiyetin söz konusu olmadığı öne sürülüyor. İhmal ve zafiyet yoksa apronda göz göre göre bir linç girişimi nasıl gerçekleşiyor?”

“Nefrete inat yaşasın hayat!”

Açıklamada Şansal’ın medya eliyle örgütlenen nefret söylemine maruz kaldığı da vurgulanarak, “İfade özgürlüğü anayasal hak; nefret ve linç girişimi ise suçtur. “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik edenler” Şansal’ı hedef gösteren, hakkında homofobik ve cinsiyetçi ifadeler kullanan, saldıran, saldırıya göz yuman, ortam hazırlayan, saldırıyı alkışlayanlardır; sosyal medyada fikirlerini açıklayan Şansal değil. Barbaros Şansal bir an evvel serbest bırakılsın! Nefrete inat yaşasın hayat” denildi.

İlgili haberler:

Kaos GL: Barbaros Şansal’a linç girişimi nefret suçudur!

Kuir Kıbrıs’tan kampanya: #BarbarosŞansalİçinAdalet

Eğitim-Sen LGBTİ: Nefrete hayır, ifade özgürlüğüne evet!

Barbaros Şansal tutuklandı!


Etiketler: insan hakları
Nefret