29/03/2009 | Yazar: Kemal Ördek

ILGA-Avrupa, Haziran’daki Avrupa Parlamentosuna yönelik ‘Endişeli Olun’ Kampanyasını başlattı.

ILGA-Avrupa, Haziran’daki Avrupa Parlamentosuna yönelik ‘Endişeli Olun’ Kampanyasını başlattı.

ILGA-Avrupa, 4-7 Haziran 2009 tarihleri arasında gerçekleşecek Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde ‘Endişeli Olun!’ adında bir kampanya başlattı. Kampanyanın şiarı olarak, ‘Endişeli olun. İnsan hakları dostu bir Avrupa Parlamentosu için oy kullanın,’ belirlendi.

Kampanyanın temel amacı, Haziran’daki Avrupa Parlamentosu seçimleri için adaylığını sunmuş kişilerin, seçildikleri takdirde, LGBT bireylerin insan hakları başta olmak üzere, temel insan hakları konularında azim ve kararlılıklarını ifade etmelerini sağlamak. Kampanya, bir yandan Avrupa Birliği vatandaşlarının önümüzdeki seçimlerde destekleyecekleri adaylar konusunda bilgilenmelerini sağlamak, diğer yandan da adayların LGBT bireylerin insan hakları mücadelesine bundan sonraki süreçte aktif destek sunmaları konusunda baskı oluşturma çabasında. 

LGBT bireylerin insan hakları konusundaki kararlılıklarını ispatlamaları için, ILGA-Avrupa, adayların 10 maddelik bir taahhüt belgesini imzalamalarını istiyor. Belgede, önümüzdeki beş yıl içerisinde, ILGA-Avrupa’nın Avrupa çapında LGBT hakları konusunda görmek istediği gelişmeler bulunuyor.
 
Belgeyi imzalayan adaylar, LGBT bireylere yönelik eşit muamele, LGBT bireylerin serbest dolaşımı, transgender bireylerin açıkça tanınması, ceza yasalarının homofobi ve transfobi ile aktif mücadelesi, aile tanımının daha kapsayıcı hale getirilmesi, LGBT haklarının Avrupa dışında da savunulması, oluşacak yeni Avrupa Birliği Komisyonu’nun insan haklarına sıkı sıkıya bağlı kalmasının talep edilmesi gibi maddeler bulunuyor.
 
Taahhüt belgesini şimdiye dek, Fransa, Birleşik Krallık, Finlandiya, İsveç, Hollanda, Danimarka, İspanya ve Belçika’dan toplam 19 aday imzalamış durumda. Seçimlere dek bu sayının artması için ILGA-Avrupa aktif çaba harcıyor.
 

Etiketler: insan hakları
Nefret