01/03/2017 | Yazar:

İtalya’da mahkeme, taşıyıcı anne yöntemiyle çocuk sahibi olan gey bir çifti yasal ebeveyn olarak tanıyarak bir ilke imza attı.

İtalya ilk kez eşcinsel ebeveynleri tanıdı Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

İtalya’da bir mahkeme, taşıyıcı anne yöntemiyle çocuk sahibi olan gey bir çifti yasal ebeveyn olarak tanıyarak bir ilke imza attı. 

                                                          "Aileyi sevgi kurar"

Trento şehrindeki temyiz mahkemesi, ebeveyn iki erkeğin de çocuğun ‘babası’ olarak kayda geçmesine karar verdi.

Yapay döllenme yoluyla dünyaya getirilen bebeğin ne Kanada’daki taşıyıcı annesinin ne de babalarının kimliği biliniyor.

Temyiz hakimlerine göre, ebeveynlik ilişkileri yalnızca biyolojik bağla tanımlanamaz: “Aksine, çocuğun bakımı ve büyütülmesi için bilinçli karar verme kısmında ortaya çıkan ebeveyn sorumluluğunun önemini göz önünde bulundurmalıyız.”

Evlat edinme değil, tam ebeveynlik

23 Şubat’taki bu karar, İtalyan mahkemelerinde ilk kez bir çocuğun iki babası olması yasal olarak kabul edildiği için “çok anlamlı” diye nitelendirildi.

Çiftin avukatı Alexander Schuster karar hakkında: “İlk kez yabancı bir mahkeme ikinci babaya ebeveyn statüsü verdi. Bu, evlat edinme değil; tam ebeveynliğin tanınmasıdır.” diye konuştu. 

Medeni birliktelik tasarısının tarihi

Şu an İtalya yasaları, çiftlerin taşıyıcı anne kullanmalarını yasaklıyor. Hatta iki yıl önce, Ukraynalı taşıyıcı anneyle anlaşan bir çiftin bebekleri ellerinden alındı, çift kaçakçılıkla yargılandı ve çocukları evlatlık verildi.

Katolik Kilisesi’nin itirazlarına rağmen verilen uzun bir mücadeleyle geçen yıl İtalya medeni birlikteliği yasallaştırmıştı. Fakat Katolik politikacıları yatıştırmak için yasa meclisten geçmeden önce evlat edinme hakları kaldırılmıştı.

İtalya'da hükümet eşcinsel birlikteliklerin yasal olarak tanınmasını sağlayacak yasa tasarısını parlamentoya getirmeye hazırlanırken, evlilik eşitliği tartışması meydanlara taşındı.

Medeni birlikteliği savunan on binlerce kişi Ocak ayında onlarca kentte “Uyan İtalya” sloganıyla gösteriler düzenledi. Ay sonunda ise Katolik ve muhafazakar örgütlerin öncülüğünde “geleneksel ailenin” korunması çağrısıyla bir “Aile Günü Yürüyüşü” düzenlendi.

Hükümet’in önerdiği yasa tasarısının Katolikler ve muhafazakarların yoğun tepkisine rağmen geçmesi bekleniyordu. Tasarının değiştirilmesi sürpriz oldu.

İlgili haber:

“Katolik Kilisesi çocukları LGBT’lere karşı silaha çeviriyor”

İtalya Başbakanı’ndan kiliseye: İki insanın aşkında sorun ne?

İtalya’da medeni birliktelik evlat edinme hakkı elenerek Senato’dan geçti


Etiketler: insan hakları, aile
Nefret