31/05/2016 | Yazar: Kaos GL

Man Booker Ödülü’nü kazanan ilk Jamaikalı yazar Marlon James ülkesinde rahiplerin ‘cinsel yönelimini değiştirme’ iddiası ile kendisine ‘şeytan çıkarma ayinleri’ uyguladığını açıkladı.

Jamaikalı yazar James: Rahipler ‘şeytan çıkarma ayini’ ile cinsel yönelimimi değiştirmeye çalıştı Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Man Booker Ödülü’nü kazanan ilk Jamaikalı yazar Marlon James ülkesinde rahiplerin ‘cinsel yönelimini değiştirme’ iddiası ile kendisine ‘şeytan çıkarma ayinleri’ uyguladığını açıkladı.

Dünyaca ünlü Man Booker Edebiyat ödülü sahibi Jamaikalı yazar Marlon James, Jamaikalı rahiplerin ‘şeytan çıkarma’ yöntemiyle cinsel yönelimini değiştirmeye çalıştıklarını açıkladı.

Jamaika’dan Man Booker Ödülü’nü kazanan ilk kişi olan James, eşcinsel olduğu için ülkesinden kaçmak zorunda kalmadan önce uğradığı işkenceleri anlattı. “Onarım terapisi” adı altında “şeytan çıkarma ritüellerine” maruz kaldığını açıklayan ünlü yazar, iki rahibin ‘dua, utandırma ve tükürme” yöntemleriyle ‘içindeki eşcinsel şeytanı’ çıkarmaya çalıştıklarını söyledi.

“Onarım terapisi” adı verilen yöntemlerin insanları yanlış yönlendirdiğini belirten James, “En sonunda kiliseden kurtulmaya karar verdim. Bu Tanrı’dan uzaklaştığım anlamına gelmiyordu ve o günden beri her şey yolunda” dedi.

‘Onarım terapisi’ nedir?

Amerikan Psikiyatri Derneği 1973’te eşcinsellik terimini ruhsal ve duygusal bozukluklar listesinden çıkardı. 1975’te de Amerikan Psikoloji Derneği de bunu destekleyen kararlar aldı. Her iki dernek de eşcinsellik ile hastalık ilişkilendirilmesini sonlandırmak amacıyla ruh sağlığı uzmanlarını uyardı. Bu karar yapılan yeni araştırmalarla her iki kurum tarafından tekrar onaylandı. Dünya Sağlık Örgütü ise 17 Mayıs 1990’da eşcinselliği hastalıklar listesinden çıkardı.

“Onarım terapisi” taraftarları kişilerin cinsel yönelimlerinin terapiyle ve çoğu zaman dinsel çabalarla değişebileceğini iddia ediyor. Terapi, bilimsel hiçbir gerçekliği olmayan ‘eşcinselliğin hastalık olduğu’ mitine dayanıyor.

Dünya genelinde birçok sağlık örgütü “onarım terapilerini” reddediyor ve bu uygulamaların ciddi fiziksel ve psikolojik hasara yol açtığını söylüyor.

Dünyanın birçok yerinde ‘onarım terapisi’ adı altında LGBT’ler fiziksel şiddet, taciz, cinsel istismar ve tecavüzlere maruz kalıyor.

Dünya genelinde 200 binden fazla psikiyatristi temsil eden Dünya Psikiyatri Birliği de Mart ayında yayınladığı bildirge ile, cinsel yönelimin değiştirilebileceğini iddia eden ‘onarım terapilerinin’ bilimsel olmadığını ve etik dışı olduğunu açıkladı.


Etiketler: yaşam, dünyadan
Nefret