21/02/2017 | Yazar:

Japonya’nın en bilinen emlak web sitesi, artık LGBTİ’lerin de ev bulmasına yardımcı oluyor.

Japonya’nın popüler emlak sitesi artık LGBTİ’leri de ‘ev’lendiriyor Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Japonya’nın en bilinen emlak web sitesi, artık LGBTİ’lerin de ev bulmasına yardımcı oluyor.

Suumo isimli site, birçok farklı kaynaktan mülkü tek bir veri tabanında topluyor.

Site, yeni bir güncellemeyle artık LGBTİler için de bir arama seçeneği oluşturarak onların ihtiyaçlarına uygun evleri sıralıyor. RocketNews24’ün haberine göre, bu arama özelliği sayesinde LGBTİ kişilere yalnızca ‘LGBTİ’leri kabul eden, destekleyici’ ev sahiplerinin mülkleri gösteriliyor.

“Hem ev sahibinin mülkünü tanıtmak hem de LGBTİlere ev arama konusunda destek olabilmek istiyoruz.”

Sitenin ana kuruluşu Sumai Company’den konuşan bir yetkili, bu yeni özelliğin LGBTİ kişilerin hayatlarını kolaylaştırmak için oluşturulduğunu söyledi.

“LGBTİ’lerin ev bulmakta zorlandığı, kiraladıkları evlerde partnerleriyle yaşama konusunda kısıtlanmış hissettiği veya kendi başlarına taşınmalarına izin verilmediği birçok durumla karşılaşıyoruz. Bu yüzden, hem mal sahibinin mülkünü tanıtmak hem de LGBTİ’lere ev arama konusunda destek olabilmek istiyoruz.”

Evlilik eşitliğine destek büyüyor

Bu uygulama, Japonya’da LGBTİlere karşı daha kabul edici bir yaklaşımın yerleşmesi açısından atılan küçük adımlardan en sonuncusu.

Geçtiğimiz yıl yapılan bir ankette, Japonya’da eşcinsel evliliğe desteğin gittikçe büyüdüğü görülüyor.

Ayrıca Panasonic gibi ülkedeki birçok işletme, eşcinsel partnerleri sağlık sigortası ve emekli aylığı gibi yardımlardan faydalanabilmeleri için tanımaya başladı.


Etiketler: insan hakları, barınma
Nefret