22/10/2016 | Yazar: Kaos GL

Kanada’da bir sanat müzesi, eşcinsel erkek katılımcılara açık bir sergi düzenledi. Sergiyi gezebilmek için ufak bir şart vardı: çıplak olmak.

Kanada’da sadece ‘çıplak’ katılımcılara açık homoerotik sergi Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kanada’da bir sanat müzesi, eşcinsel erkek katılımcılara açık bir sergi düzenledi. Sergiyi gezebilmek için ufak bir şart vardı: çıplak olmak.

Homofobik, ırkçı ve cinsiyetçi düzene karşı homoerotik yansımaların olduğu eserleriyle tanınan Robert Mapplethorpe, dünyada AIDS krizinin dorukta olduğu yıllarda HIV tanısı almış ve 1989’da hayatını kaybetmişti.

Montreal Art Museum, fotoğrafçı Mapplethorpe’un çalışmalarını onurlandırmak için tek seferlik bir etkinlik düzenledi. “Focus: Perfection - Robert Mapplethorpe” isimli sergiye katılabilmek için bir şart vardı: çıplak olmak.

100 kişinin katıldığı tek seferlik etkinlik için Montreal Art Museum, eşcinsel yaşam dergisi olan Fugues ile işbirliği yaptı. Serginin çağrısı dergide yayınlandı.

Sergi katılımcılardan Braden Scott hislerini şöyle paylaştı: “Dergide çağrıyı ilk gördüğümde tepkim “Sapıklar için bir gece olacak” olmuştu. Ama sonra Mapplethorpe’un eserleri için yapılan bir sergi olduğunu düşündüğümde fikir dahice geldi. İnsanlar ilk dakikalar biraz utangaçtı sanırım. Sonra bir kokteylde bir araya geldik ve üzerimizdeki utangaçlığı attık. Oldukça etkileyici bir deneyimdi.”


Etiketler: yaşam, dünyadan
Nefret