12/12/2016 | Yazar: Kaos GL

Kaos GL, Pembe Hayat ve SPoD; Birleşik Krallık’ın en büyük LGBT örgütü Stonewall’ın ev sahipliğinde adalete erişim konferansına katıldı.

Kaos GL, Adalete Erişim Konferansı’na katıldı Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kaos GL, Pembe Hayat ve SPoD; Birleşik Krallık’ın en büyük LGBT örgütü Stonewall’ın ev sahipliğinde adalete erişim konferansına katıldı.

Londra’da 5-9 Aralık tarihleri arasında İngiltere’nin en büyük LGBT örgütü Stonewall’ın ev sahipliğinde ve Birleşik Krallık ceza adalet sistemi kurumlarının ve AGİT’in katılımıyla düzenlenen etkinlikte Türkiyeli LGBTİ örgütleri Kaos GL, SPoD ve Pembe Hayat da yer aldı.

Konferansa katılan diğer sivil örgütler Avrupa LGBT Polis Derneği, İngiltere’den Ulusal Trans Polis Derneği ve Arnavutluk, Makedonya, Sırbistan, Bosna Hersek ve Kosova’dan LGBTİ örgütleri oldu.

Konferansta ağırlıklı olarak nefret suçları ile mücadele için ceza adaleti sistemi kurumlarının sorumlulukları, uluslararası ve ulusal mevzuat ve politikalardan iyi örnekler ve sivil toplumun söz konusu mevzuat ve politikaları belirleme ve izleme süreçlerine katılımı konuları ele alındı.

Konferansta, nefret suçları ile kolluk kuvvetleri-LGBTİ örgütleri işbirliğiyle mücadeleye dair en iyi örneklerden sayılan Birleşik Krallık’ın Kraliyet Savcılık Ofisi Organize Suçlar Genel Müdürlüğü Başkanı Sue Patton da ayrıntılı bir sunum yaptı.

SPoD’dan Avukat Rozerin Kip, Kaos GL’den Murat Köylü panel konuşmacıları arasında yer aldı.

“Polis ile Çalışma: Veri Toplama, Hikayeler ve Taktikler” oturumunda konuşan Köylü, Kaos GL’nin çalışmalarını aşağıdaki başlıklar altında paylaştı:

*Homofobi ve transfobi temelli nefret suçlarını raporlama

*Cinsel yönelim, cinsiyet kimliği ve interseks durumu temelli hukuki korumanın Türk mevzuatı kapsamına alınması için yasama savunuculuğu ve kamu kurumları ile diyalog ve işbirliği olanaklarının geliştirilmesine dönük etkinlikler

*Türkçe literatürü zenginleştirme ve kamu ve sivil toplum kuruluşları başta olmak üzere tüm paydaşların kullanımına sunma, örneğin AGİT kılavuzlarının Türkçe’ye çevrilmesi ve Bakanlıklara yönelik eli kitapları

*Türkiye’de nefret suçlarının en olası mağduru diğer toplumsal kesimler ile dayanışma ve işbirliği olanaklarının geliştirilmesi

*Meslek profesyonellerine dönük eğitimler

*KaosGL.org aracılığıyla konuya dair farkındalığı artırma ve nefret suçu vakalarını görünür kılma


Etiketler: insan hakları
Nefret