24/12/2016 | Yazar: Kaos GL

Kaos GL Derneği, Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi lisans dersine konuk oldu.

Kaos GL, Hacettepe’de hemşirelik lisans öğrencileriyle bir araya geldi Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kaos GL Derneği, Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi lisans dersine konuk oldu.

Kaos GL Derneği’nden Melahat ve Gözde Demirbilek, Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi’nde “Cinsel Sağlık” lisans dersine konuk oldular. 22 Aralık Perşembe günü gerçekleşen derse otuzun üzerinde lisans öğrencisi katıldı.

Gözde Demirbilek’in LGBTİ Temel Kavramlar sunumu ile başlayan derste, öğrenciler kavramlar üzerinden sorular sorarak bilgilendiler. Kavramlarla ilgili sıkça sorulan soruları ise Melahat yanıtladı.

LGBTİ’lerin sağlık alanında yaşadıkları sıkıntıların konuşulduğu derste, deneyim paylaşımları yapılarak herkes için eşit sağlık hizmeti tartışıldı.

Ders tıbbın ayrımcı uygulamalarının yol açtığı insan hakları ihlalleri örneklerinin incelenmesinin ardından sona erdi.

Ayrımcılık Karşıtı Dersler neden sizin kampüsünüzde de olmasın?

Kaos GL Derneği Ankara’ da farklı üniversitelerin eğitim bilimleri, sosyoloji, kamu yönetimi, siyasal bilgiler, uluslararası ilişkiler, iletişim, kadın çalışmaları, sosyal hizmet, psikoloji, psikolojik rehber danışmanlık, hukuk, tıp ve sağlık bilimleri gibi fakülte ve bölümlerin derslerine konuk olarak birlikte ders yapıyor.

Akademisyen ve öğrencilerden gelecek davetleri değerlendirecek olan Kaos GL, derslerin alanı ve kapsamı üzerinden cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ayrımcılığı ile LGBTİ konularının tartışılmasına katkı sunacak.

LGBTİ alanında çalışmak isteyen öğrenci ve akademisyenler, “Ayrımcılığa Karşı Dersler” programı kapsamında Kaos GL Derneği’ne egitim@kaosgl.org adresinden ulaşabilir. 

Öğrenciyim ne yapabilirim?

Ders programında yer alan konular içerisinde LGBTİ alanı ile ilişkilendirilecek herhangi bir gündem var ise ders hocası ve Kaos GL ile iletişime geçebilirsiniz.

Hocayım ne yapabilirim?

Kaos GL birçok farklı alanda multidisipliner akademik üretimin de gerçekleştiği bir kurum. Herhangi bir dersinizin bir gününü Kaos GL ile birlikte yürütmek isteyen öğretim görevlileri de aynı adresten Kaos GL ile iletişime geçebilir.


Etiketler: insan hakları, eğitim
Nefret