01/06/2016 | Yazar: Kaos GL

Homofobi Karşıtı Buluşma Mayıs ayında 14 şehre gitti.

Kaos GL Mayıs’ta 14 şehre gitti Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Homofobi Karşıtı Buluşma Mayıs ayında 14 şehre gitti. Hatay, Adapazarı, Muş, Aksaray, İstanbul, Edirne, Uşak, Tekirdağ, Malatya ve Eskişehir’de etkinlik yaptı. Ankara’daki 17 Mayıs etkinliklerini bir hafta boyunca Türkiye ve Kıbrıs’tan homofobi ve transfobi karşıtları takip etti. Kaos GL, Kıbrıs’ın kuzeyindeki 17 Mayıs haftası kapsamında Lefkoşa, Mağusa ve Güzelyurt’taki etkinliklere de konuk oldu.

Kaos GL Derneği 2006 yılından beri sürdürdüğü Homofobi Karşıtı Buluşma kapsamında Mayıs ayında 14 şehirde etkinlik yaptı.

Hatay: Sağlık ve sosyal hizmette homofobi

Homofobi Karşıtı Yerel Buluşmalar kapsamında Kaos GL’den Ali Erol ile Kaos GL Sosyal Hizmet Çalışma Grubu’ndan Tarık Şimşek’in katılımıyla 7 Mayıs’ta Hatay Tabip Odası’nda sağlık ve sosyal hizmet söyleşisi yapıldı.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Alanında Homofobi başlıklı etkinlik, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) ile Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği (SHUDER) Hatay Şubeleri, yerel LGBTİ topluluğu Kaws Kuzah ve Kaos GL Derneği ortaklığıyla düzenlendi.

Hatay’daki bir diğer etkinlik ise Ayrımcılığa Karşı Gökkuşağı Koalisyonu Projesi kapsamında yapıldı. Pembe Hayat, Kaos GL ve Kaws Kuzah’tan aktivistlerin katılımı ile Eğitim-Sen ev sahipliğinde “Homofobi ve Transfobiyle Baş Etme Grup Rehberliği” programının 6. oturumu gerçekleştirildi. Etkinliğe Pembe Hayat’tan Demhat Aksoy ve Kaos GL’den Ali Erol katıldı.

Adapazarı: Enka Okulu öğretmenleri ile buluşma

Adapazarı Enka Okulu öğretmenleri ve Kaos GL, 5 Mayıs Perşembe günü bir araya geldi. Kaos GL Eğitim Çalışma Grubu’ndan Seçin Tuncel, konuşmacı olduğu etkinlikte; LGBTİ tanımlar ve temel kavramlar, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğine ait mitler, Kaos GL Derneği’nin tarihçesi ve Türkiye’de faaliyet yürüten LGBTİ örgütlerinden bahsetti.

Tekirdağ: Sosyal hizmet kampı

Kaos GL, Tekirdağ’da düzenlenen Sosyal Hizmet Ulusal Gençlik Kampı’na katıldı. Homofobi ve transfobiye karşı söyleşi yaptı. Bu sene üçüncüsü gerçekleştirilen Sosyal Hizmet Ulusal Gençlik Kampı 6-8 Mayıs’ta Tekirdağ’da gerçekleştirildi.

Sosyal Hizmet Gençlik Derneği’nin düzenlediği kampta homofobi ve transfobi tartışıldı. Dokuz farklı şehirden katılım gerçekleştirilen öğrencilerle Kaos GL Sosyal Hizmet Çalışma Grubu’ndan sosyal hizmet uzmanı Burcu Yamaner bir araya geldi.

Muş: İlk Homofobi Karşıtı Buluşma

Muş Toplum Gönüllüleri (TOG) 8 Mayıs’ta toplumsal cinsiyet eksenli ayrımcılık, homofobi, transfobi ve LGBTİ haklarını tartışmak için söyleşi düzenledi. Homofobi Karşıtı Yerel Buluşmalar kapsamında yapılan etkinliğe KaosGL.org editörlerinden Yıldız Tar katıldı. Yaklaşık 20 kişinin katıldığı söyleşide Yıldız Tar cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği kavramlarını tanıttı. Ayrımcılığın gündelik hayatın her alanında var olduğunu hatırlatan Tar, “hastalık, suç ve günah” söylemlerinin tarihsel arka planını aktardı.

Aksaray: Üniversitede söyleşi

Kaos GL Derneği, Aksaray Üniversitesi öğrenci ve eğitim görevlileriyle bir araya geldi. Aksaray Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Temsilciliği ve Sosyoloji Topluluğu’nun davetiyle KaosGL.org editörlerinden Yıldız Tar, üniversite öğrenci ve öğretim görevlilerine homofobi ve transfobiye ilişkin sunum yaptı. Homofobiye Karşı Yerel Buluşmalar kapsamında üniversitenin Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda 11 Mayıs’ta yapılan etkinlikte Yıldız Tar, homofobi ve transfobinin arka planını ve ayrımcılığı anlattı.

Malatya: Heteroseksizm karşıtı öğretmen buluşması

Kaos GL ve Pembe Hayat Dernekleri Malatya Gökkuşağı LGBTİ inisiyatifi ile birlikte Malatya SES Şube'sinde, sendika üyeleri, öğretmenler ve aktivistler ile bir araya geldi. Ayrımcılığa Karşı Gökkuşağı Koalisyonu projesi kapsamında 14 Mayıs’ta yapılan atölyeye eğitimci olarak Kaos GL Derneği'nden Seçin Tuncel, Remzi Altunpolat ve Doğukan Karahan katıldı.

Eskişehir: Cinsel kimlik ve yönelimler paneli

Osmangazi Üniversitesi Ebelik, Sağlık Yönetimi ve psikoloji öğrencilerinin düzenlediği “Cinsel Kimlik ve Yönelimler” paneli Odunpazarı Belediyesi Yunus Emre Kültür Merkezi'nde gerçekleşti. Kaos GL Derneği üyesi Seçin Tuncel, LİSTAG Derneği‘nden Pınar Özer, psikiyatrist Ayşe Özkırış’ın konuşmacı olduğu etkinliğin moderasyonuna klinik psikolog Prof. Dr. Gülten Seber katkı sundu.

Uşak: LGBTİ Temel Kavramlar

Kaos GL, 15 Mayıs Pazar günü TOG Uşak ile birlikte düzenlenen LGBTİ Temel Kavramlar atölyesinde öğrencilerle bir araya geldi. Etkinliğe Homofobi Karşıtı Yerel Buluşmalar kapsamında KaosGL.org editörlerinden Gözde Demirbilek katıldı.

Edirne: Özürlüler Kongresi

Özürlüler Vakfı tarafından 13-15 Mayıs 2016 tarihinde organize edilen Özürlüler Kongresinin Yaşam Hakkı oturumuna Kaos GL adına Av. Hayriye Kara konuşmacı olarak katıldı. Sunumuna temel kavramlarla başlayan Kara, toplumsal baskı, LGBT'lere yönelik nefret suçları ve bu suçların yargıya intikal etmesi durumunda etkin soruşturma ve kovuşturma yapılmaması ile cezasızlık üzerinden devam etti.

İstanbul: Yerel buluşmalar ve eğitimde ayrımcılık

Kaos GL, Homofobiye Karşı Yerel Buluşmalar kapsamında İstanbul Aydın Üniversitesi’nde Sosyal Hizmet Meslek Yüksekokulu’na konuk oldu. 11 Mayıs tarihinde gerçekleşen etkinlikte Kaos GL Derneği Sosyal Hizmet Grubu’ndan sosyal çalışmacı Burcu Yamaner ve Kaos GL Derneği’nden Seçin Tuncel, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Sosyal Hizmetler Öğretim Görevlisi Songül Boyraz ve Prof. Dr Uğur Tekin’in katkısıyla sosyal hizmet bölümünde gerçekleşen ikinci farkındalık eğitimine konuk oldu.

Kaos GL, 10 Mayıs Salı günü İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyoloji ve Eğitim Çalışmaları Merkezi (SEÇBİR) ve Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Araştırmaları Forumu'nun birlikte gerçekleştirdiği "İlkokul Öğretmenleri ile Toplumsal Cinsiyet Farkındalığı Materyal Geliştirme Atölyeleri" kapsamında öğretmenlerle LGBTİ farkındalık etkinliğinde bir araya geldi.

Kaos GL, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genç Grubu ile derneğin Beyoğlu şubesinde buluştu. Kaos GL Derneği’nden Seçin Tuncel'le 11 Mayıs’ta yapılan Sıkça Sorulan Sorular Atölyesi kapsamında cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğine ait kavramlar üzerine bir sunum ve ardından LGBTİ’lerle ilgili genel söyleşi gerçekleşti.

Ankara: Yeni Medya Okulu ve 17 Mayıs etkinlikleri

Kaos GL Derneği bu yıl 17 Mayıs Uluslararası Homofobi ve Transfobi Karşıtı Gün etkinliklerini Ankara’da bir hafta boyunca devam eden çeşitli etkinliklerle selamladı.

Kaos GL’nin Türkiye ve dünyadan, belediye meclisi üyeleri, siyasetçileri ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerini yerel yönetimlerde LGBTİ hakları odağında cinsiyet eşitliğini tartışmak üzere Ankara’da bir araya getirdiği LGBT Eşitliği için Yerel Yönetimler ve Sivil Toplum Buluşması 17 Mayıs’ta Holiday Inn Otel’de yapıldı.

Kaos GL'nin bu yıl Homofobi Karşıtı Buluşma kapsamında yaptığı İnsan Haklarının İzlenmesi İçin Medya Okulu'nun ikinci etabı Ankara'da yapıldı. Bursa, Denizli, İstanbul, İzmir, Ankara, Mersin ve Bodrum'da yapılan ilk aşama atölyelerine katılan muhabirler Ankara Neva Palas Otel'de bir araya geldi. Yedi şehirden muhabirler 18-20 Mayıs tarihleri arasında röportaj teknikleri, dijital güvenlik, video aktivizm ve insan hakları mekanizmalarına başvuruyu tartıştı.

Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma’nın ana programı ise 20-21 Mayıs’ta Holiday Inn Otel’de yapıldı. İki gün boyunca arzu temasına ilişkin etkinlikleri Türkiye’nin dört bir yanından ve Kıbrıs’tan LGBTİ aktivistleri takip etti.

Kaos GL Kıbrıs’ta 17 Mayıs’a katıldı

Kıbrıs’ın kuzeyinde 17 Mayıs Uluslararası Homofobi ve Transfobi Karşıtlığı Haftası (15-21 Mayıs 2016) kapsamında düzenlenen etkinliklere Kaos GL Derneği’nden Yasemin Öz, Aylime Aslı Demir, Umut Güner ve Ali Erol da katıldı.

Mağusa: Beden Politikaları ve Eğitim

17 Mayıs Uluslararası Homofobi Karşıtı Gün vesilesiyle 15 Mayıs’ta Mağusa’da düzenlenen pikniğe Kaos GL’den Yasemin Öz konuşmacı olarak katıldı.

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Platformu’nun “Beden Politikaları ve Eğitim” etkinliği, Aylime Aslı Demir ve Ali Erol’un katılımıyla, 18 Mayıs Çarşamba günü Mağusa Gençlik Merkezi’nde (MAGEM) gerçekleşti. Mağusa Gençlik Merkezi’nde Sadık Örken’in moderasyonuyla yapılan söyleşiye KTÖS üyesi öğretmenler ve Mağusalı gençler katıldı.

Güzelyurt: ODTÜ kampüsünde söyleşi

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Platformu’nun katkılarıyla 15-21 Mayıs Uluslararası Homofobi Karşıtlığı Haftası'nın bir parçası olarak ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü’nde 16 Mayıs akşamı gerçekleşen söyleşiye Kaos GL’den Ali Erol, Yasemin Öz ve Aylime Aslı Demir katıldılar. Söyleşide LGBT hareketin tarihi, ayrımcılık ve mücadele yolları ile beden politikaları konuşuldu.

Lefkoşa: AB’de LGBTİ Bireylerin Hakları ve beden politikaları

Kuzey Kıbrıs 17 Mayıs Organizasyon Komitesi’nin bileşenlerinden KTÖS Lefkoşa Lokalinde 17 Mayıs günü yapılan “Beden Politikaları ve Eğitim” başlıklı söyleşiye Kaos GL’den Aylime Aslı Demir ile Ali Erol konuşmacı olarak yer aldılar.

17 Mayıs Uluslararası Homofobi karşıtlığı Gününde düzenlenen bir diğer etkinlik ise Avrupa Komisyonu tarafından “AB’de LGBTİ Bireylerin Hakları” başlığı altında organize edildi. Lefkoşa’da, Naci Talat Vakfı’nda yapılan (17 Mayıs) ve “AB finansmanlı LGBTİ bireylerin eşitliğinin kazanılması projelerinin ele alındığı panelin konuşmacıları arasında Kaos GL’den Umut Güner de yer aldı.

*Bu etkinlikler, İsveç Kalkınma Fonu (SİDA), Norveç Büyükelçiliği, Kanada Büyükelçiliği, Rainbow Solidarité, Democracy and Media Foundation, Açık Toplum Vakfı, Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı  destekleriyle gerçekleştirildi.

İlgili haberler:

Kaos GL Ocak’ta 7 şehre gitti

Kaos GL Şubat’ta 6 şehre gitti

Kaos GL Mart’ta 11 şehre gitti

Kaos GL Nisan’da 13 şehre gitti


Etiketler: yaşam
Nefret