23/06/2016 | Yazar: Kaos GL

Kaos GL Derneği’nin, 2016 yılında Türkiye’de işlenen homofobi ve transfobi temelli nefret suçlarını izlemek için yaptığı araştırma projesi devam ediyor.

Kaos GL’nin nefret suçu anketi devam ediyor Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kaos GL Derneği’nin, 2016 yılında Türkiye’de işlenen homofobi ve transfobi temelli nefret suçlarını izlemek için yaptığı araştırma projesi devam ediyor.

Lezbiyen, gey, biseksüel, trans, interseks ve heteroseksüel nefret suçu mağdurları ile tanıklarına yöneltilen araştırma, insan hakları ihlallerinin raporlanması için kullanılacak.

Araştırma sonucunda elde edilen bilgiler analiz edilerek cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği temelli nefret suçlarına dair 2016 yılı raporu hazırlanacak. Rapor, ulusal ve uluslararası kuruluşlar ile paylaşılarak Türkiye için her bakımdan yeterli bir nefret suçları mevzuatı ve politikası geliştirilmesi için harcanan çabalara katkıda bulunacak.

2014 raporu

Geçtiğimiz yıl yürütülen araştırmanın sonuçları yakında duyurulacak. 2014 yılı homofobi ve transfobi temelli nefret suçları raporuna ise bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Kaos GL’nin yüz yüze, çevrimiçi ve telefonla bildirilen vakalara dayanarak hazırladığı 2014 Yılında Türkiye’de Gerçekleşen Homofobi ve Transfobi Temelli Nefret Suçları Raporu’na göre, 351 nefret suçu vakasından 118’i cinayet, cinayete teşebbüs, fiziksel şiddet, silahla yaralama, tecavüz veya diğer cinsel saldırıları içerdi. 118 vakadan sadece 31'i polise bildirildi, 4'ü de mahkemeye taşındı. 

Araştırmaya katılmak için bu bağlantıya tıklayınız.

Raporlama hakkında

İzleme ve raporlama sürecinde Türkiye’nin de tarafı olduğu Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) kriterleri referans alınıyor.

Nefret suçları cinayet, cinayete teşebbüs, aşırı fiziksel şiddet, cinsel saldırı, taciz,  mala zarar verme, kundaklama, tehdit, psikolojik şiddet ve önyargı saikli diğer vakalar biçiminde kategorize ediliyor.

Anket içeriğinde mağdurun cinsel yönelimi, cinsiyet kimliği, failin sosyal kimliği, saldırı mekânı, kamu organlarının ve yetkililerinin suça karşı yanıtı özellikle inceleniyor.

31 Aralık 2016’ya dek sürecek izleme hakkında bilgi almak veya destek vermek için Kaos GL Derneği’nden Murat Köylü (murat@kaosgl.org) ile iletişime geçilebilir.

Homofobi veya transfobi temelli nefret suçlarını, çalışma usul ve esaslarına uygun olmaları halinde, Kamu Denetçiliği Kurumu’na ve Türkiye İnsan Hakları Kurumu’na da bildirebilirsiniz. 


Etiketler: insan hakları, nefret suçları
Nefret