17/11/2016 | Yazar: Yıldız Tar

Kırmızı Şemsiye’den Kemal Ördek’in maruz kaldığı cinsel saldırı davasında saldırganlar toplamda 20 yıla yakın hapis cezası aldı.

Kemal Ördek’e cinsel saldırı davasında hapis cezası Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kırmızı Şemsiye’den Kemal Ördek’in maruz kaldığı cinsel saldırı davasında saldırganlar toplamda 20 yıla yakın hapis cezası aldı. Sonucu KaosGL.org’a değerlendiren Ördek, “LGBTİ aktivisti ve seks işçisi kimliklerim üzerinden değerimi küçültmeye çalıştılar ama mahkeme önyargısız davrandı” dedi.

Kırmızı Şemsiye Derneği’nden trans seks işçisi ve insan hakları savunucusu Kemal Ördek’in maruz kaldığı cinsel saldırı davasının beşinci duruşması bugün Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Kemal Ördek’in cinsel saldırı sonrası aldığı ölüm tehditlerine ilişkin açtığı davanın Ekim sonunda sonuçlanmasının ardından, cinsel saldırı ve gaspa ilişkin ana dava da bugün sonuçlandı.

Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi Ördek’e Ankara’daki evinde tecavüz eden ve Ördek’i gasp eden saldırganlar hakkında nitelikli cinsel saldırı, hırsızlık, tehdit, hakaret ve kişinin hürriyetini gasp etme suçlarından ceza verilmesine karar verdi. Sanıklar toplamda 20 yıla yakın hapis cezasına çarptırıldı.

“Diğer benzer vakalar için emsal olabilir”

Dava sonucunu KaosGL.org’a değerlendiren Kemal Ördek, “Sanıklar dava süreci boyunca LGBTİ aktivisti ve seks işçisi kimliklerim üzerinden mahkeme heyeti nezdinde değerimi küçültmeye çalıştılar. Ancak buna rağmen mahkeme heyeti önyargısız davranarak emsal sayılabilecek bir karara imza attı” dedi.

Dava sürecinde 13 avukatın çalıştığını ve sürekli detaylı hukuki raporlar hazırladıklarını hatırlatan Ördek sözlerine şöyle devam etti:

“Bu dava sürecinin diğer cinsel saldırı davalarını da olumlu yönde etkileyeceğini düşünüyorum. Avukatlar hem hukuki tartışma metinleri ürettiler hem de tecavüz ve rıza kavramlarını hukuksal açıdan tartışmaya açtılar. Birçok diğer vakada da örnek olabilecek bir çalışma yürütüldü. Cinsel saldırı davalarındaki cezasızlık geleneği bu sefer kırıldı.”

Tehdit soruşturmasında ne olmuştu?

Kırmızı Şemsiye’den Kemal Ördek'in Temmuz 2015'te maruz kaldığı cinsel saldırı vakası sonrası, Esat Polis Merkezi'nde ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakılan saldırganlar tarafından ölümle tehdit edilmesi üzerine açtığı dava 13 Ekim'de Ankara 41. Asliye Ceza Mahkemesi'nde sonuçlandı.

Kemal Ördek'i tehdit eden saldırgan, 41. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından, mağdurun huzur ve sükununu bozma suçunun gerçekleştiği sabit bulunduğundan, 5 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkeme tarafından hapis cezası adli para cezasına çevrildi. Saldırgan, 3000 TL para cezasına çarptırılırken, Kemal Ördek'in avukatlarının vekalet ücreti olan 1800 TL'nin de sanık tarafından ödenmesine karar verildi.

İlgili haberler:

LGBTİ aktivistine evinde saldırı: "Nasılsa serbest kalırız, sen düşün"

Tehdit, tecavüz, ölüm ile eşleşen 3 erkek…

Tecavüz ve polis şiddeti Meclis’e taşındı

Garo Paylan LGBTİ aktivistine saldırıyı Bakan’a sordu

Kemal Ördek davasının ikinci duruşması yarın

“Gelin, tecavüze karşı dayanışmayla sesimizi yükseltelim!”

Kemal Ördek davası ertelendi

Kemal Ördek davasında ceza


Etiketler: insan hakları, nefret suçları
Nefret