08/05/2017 | Yazar: Kaos GL

Kıbrıs, 17 Mayıs’a hazır: Hade gene rengimizi, çeşitliliğimizi ve mücadelemizi sokağa taşıyalım!

Kıbrıs’ta 17 Mayıs takvimi açıklandı! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kıbrıs, 17 Mayıs’a hazır: Hade gene rengimizi, çeşitliliğimizi ve mücadelemizi sokağa taşıyalım!

17 Mayıs Uluslararası Homofobi ve Transfobi Karşıtı Gün dolayısıyla Kıbrıs’ta bir dizi etkinlik yapılacak.

Adanın kuzeyi ve güneyinden örgütlerin oluşturduğu 17 Mayıs Organizasyon Komitesi, bugün saat 10'da basın toplantısı düzenleyerek etkinliklerini duyurdu ve basın bildirisini yayınladı.

“Hade Gene Rengimizi, Çeşitliliğimizi ve Mücadelemizi Sokağa Taşıyalım” başlıklı bildiride geçtiğimiz yıl yapılanlar şöyle aktarıldı:

“Geçen yıl 17 Mayıs Organizasyon komitesi olarak; cinsiyet kimliği ve cinsel yönelimlere yönelik fiziksel, psikolojik ve ekonomik şiddete karşı eylem günü olan 17 Mayıs Homofobi, Bifobi ve Transfobi Karşıtlığı Günü’nü düzenlemek için hep birlikte kolları sıvamıştık. "Toplum buna hazır değil." bahanesine karşı "Hazırık!" sloganıyla çeşitli sendika, sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerin bir hafta boyunca düzenlediği etkinlikler dizisi ve kalabalık geçen Onur Yürüyüşü yoğun ilgi görmüştü.”

Hafta boyunca yapılacak etkinlikler ise şöyle özetlendi:

“Bu yıl da mücadelemizi sürdürdüğümüzü, çeşitliliğimiz ve rengimizle yine sokakta hep birlikte olacağımızı göstermek için "Hade Gene!" diyerek yola dökülüyoruz. 17 Mayıs 1990 tarihinde Dünya Sağlık Örgütünün eşcinselliği ruh hastalıkları listesinden çıkarması kapsamında kutlanan bu günü, ülkemizde de lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve intersekslerin (LGBTİ+) hak ve özgürlüklerine dikkat çekmek, birlikte çalışmanın ve mücadele etmenin önemini vurgulamak adına değerli buluyor ve çeşitli etkinliklerle kutluyoruz.

“Ülkemizde kadına yönelik şiddet hızla artarken, yanı başımızdaki coğrafyalarda güç savaşları devam ederken ve ikiye bölünmüş coğrafyamızda barış talepleri yükselirken, biz bir kez daha hak ve özgürlüklerimize dikkat çekiyor ve “Buradayız!” diyoruz. Homofobik, bifobik ve transfobik baskının temellerinin savaşı ve şiddeti de yaratan erkek egemen sistemle bir olduğunu, bu nedenle tüm mücadelelere LGBTİ+ mücadelesinin de dâhil olduğunu savunuyoruz. Geçen yıl gerçekleşen yürüyüşümüzden hemen sonra yürüyüşe katılan arkadaşlarımıza ait fotoğrafların sosyal medyada nefret söylemleriyle ifşa edilmesi ve hedef gösterilmesini kınıyor ve yılmayacağımızı göstermek için bu yıl daha güçlü bir şekilde adamızın dört bir tarafından toplantılarımıza katılan çeşitli örgütlerle mücadeleye devam ediyoruz.

“Bu bağlamda, bizler "17 Mayıs Organizasyon Komitesi" bileşeni örgütler ve aktivistler olarak cinsiyet kimliği ve cinsel yönelim çeşitliliğine ve LGBTİ+ haklarına yönelik yargının eşitlik ve adalet temelinde çalışması, yaptırımların takip edilmesi, homofobik ve ayrımcı davranışlara caydırıcı cezalar getirilmesi gerektiğini bu yıl bir kez daha vurguluyoruz. Bununla birlikte yasaların ancak toplumsal bir dönüşümle karşılık bulacağını hatırlatarak, aile ve eğitim politikalarında da yenilikçi ve çeşitliliği kabul eden kültürel ve sosyal bir reform gerektiğini savunuyoruz.

“Bu amaçla, 17 Mayıs haftasında LGBTİ+ görünürlüğünü arttırmak, homofobi, bifobi ve transfobiye karşı mücadele etmek için hep birlikte 11 gün sürecek bir etkinlik dizisi organize ediyoruz. Bu yıl etkinliklerimiz 6 Mayıs günü gerçekleşecek iki toplumlu etkinlikle başlayıp 17 Mayıs’a kadar sürecek. Mağusa'da dün düzenlemiş olduğumuz pikniğin akabinde, sanat söyleşileri, şiir dinletileri, belgesel gösterimleri ve atölye çalışmalarıyla dopdolu etkinlikler dizisinin yer aldığı programda bir kez daha özgürlük mücadelemizi, renklerimizi ve çeşitliliğimizi sokağa taşıyacağız.

“Onur Yürüyüşü ise 13 Mayıs Cumartesi günü saat 17.30'da Dereboyu Suitex önünden başlayacak ve Lefkeliler Hanı’nda son bulacaktır. Adamızın dört tarafından herkesi, hep birlikte "Hade gene sokaktayık, burdayık!" demek için, cinsiyetçilikle ve cinsiyet temelli ayrımcılığa karşı ses çıkarmak ve mücadele etmek için etkinliklerimize ve yürüyüşümüze davet ediyoruz.”

17 Mayıs Organizasyon Komitesi’nde yer alan kurumların isimleri ise şöyle: Antifa λευkoşa, Baraka Kültür Merkezi, DAÜ-Unicorn, Dayanışma, Akdeniz Avrupa Sanat Derneği (EMAA), Feminist Öğretmen İnisiyatifi, Halkın Partisi-TCEK, MAGEM, Mesarya Kadınları İnisiyatifi, KTÖS, Kuir Kıbrıs Derneği, Kıbrıs Toplum Medyası Merkezi (CCMC), Kıbrıs Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Syspirosi Atakton, Toplumcu Demokrasi Partisi-TOCEK, TDP-Gençlik Örgütü, Yeni Enternasyonalist Sol, YKP-Fem ve bağımsız aktivistler.

Etkinlikleri takip etmek için tıklayınız.


Etiketler: yaşam, dünyadan
Nefret