08/05/2017 | Yazar: Kaos GL

LGBTİ çocukları yok sayan piyasa, mesele ikili cinsiyet rolleri olduğunda çocukların cinsel kimliklerini pazarlama tekniğine alet edebiliyor.

Kinder’den çocuklara cinsiyet dayatması Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

LGBTİ çocukları yok sayan piyasa, mesele ikili cinsiyet rolleri olduğunda çocukların cinsel kimliklerini pazarlama tekniğine alet edebiliyor.

                                                  Eser: berkeleybeacon.org

Kinder Surprise Türkiye, Kinder Joy isimli çikolatalarını cinsiyetçi bir şekilde sınıflandırdı. Cinsiyetçi çikolatalar için hazırlanan reklam kampanyası kız ve oğlan çocukları için ayrı içeriklerle hazırlandı.

Çocukları hedef alan cinsiyetçi reklam kampanyasına karşı imza başlatan erktolia, kampanya görsellerinde “kızlar için” pembe, “erkekler için” ise mavi renk kullanıldığını ve çikolata içinden çıkan oyuncakların da kadın-erkek rollerine belirlenmiş olduğuna dikkat çekiyor.

Başlattığı imza kampanyasıyla erktolia, bu pazarlama biçiminin cinsiyet ve etkilerini fark edemeyecek yaş grubunda olan çocuklara toplumsal cinsiyet rol ve davranışlarını öğretebileceği riskinin altını çiziyor.

Çocukların oyuncak seçme hakkının gasp edildiğini belirten erktolia, çocuklara cinsiyet rollerine ilişkin kalıp yargıların empoze edilmesinin, çocukların kimlik gelişimini engelleyen bir müdahale olduğunu belirtiyor ve bu pazarlama yöntemini “kabul edilemez" buluyor.

Küçük oldukları için farklı cinsel yönelim ve kimlikleri olamayacağını söylenerek LGBTİ çocukları yok sayan sermaye sahipleri ve piyasa, mesele ikili cinsiyet rolleri olduğunda çocukların cinsel kimliklerini pazarlama tekniğine alet edebiliyor. İkiyüzlü, heteronormatif ve cinsiyetçi piyasaya karşı, Kinder’in cinsiyetçi reklamlarının kaldırılması için erktolia’nın açtığı imza kampanyasını destekleyebilirsiniz.


Etiketler: yaşam
Nefret