28/11/2008 | Yazar: Kemal Ördek

Eşitlik ve İnsan Hakları Komisyonu, homofobik şekilde yıllarca kendisiyle alay edilmesi sebebiyle, eski işvereni hakkında suç duyurusunda bulunan, evli ve heteroseksüel bir erkek olan Stephen

Eşitlik ve İnsan Hakları Komisyonu, homofobik şekilde yıllarca kendisiyle alay edilmesi sebebiyle, eski işvereni hakkında suç duyurusunda bulunan, evli ve heteroseksüel bir erkek olan Stephen English’in davasını destekliyor. Temyiz Mahkemesi, 31 Ekim 2008’de, dava ile ilgili kararını bir sonraki duruşmaya ertelediğini duyurdu.

Mahkemeden dönüm noktasında niteliğinde çıkacak olan karar, tacizle ilgili ayrımcılık karşıtı yasaların; homofobik kötü muamelenin, faillerin mağdurun eşcinsel olmadığını tamamı ile bildiği; ancak eylemlerinin bizzat homofobi ya da ilişkili stereotipler ile kaynaklı olduğu durumlarda kapsayıp kapsamayacağına karar verecek.

Bu konudaki olumlu bir karar, varolan ayrımcılık karşıtı yasaların koruması altında olan bir gruba ait stereotipik özellikler sebebiyle tacize maruz kalan diğerlerinin korunması anlamına gelecek.

Stephen English, iş arkadaşları tarafından yıllarca, küfürlü şekilde isminin kullanılması ve kendisine zarar veren şakaları içerecek şekilde homofobik kötü muamelenin sıkıntısını çekti. Maruz kaldığı muamele o kadar sürekliydi ki, kendisini tasvir eden homofobik espriler, çoğu defa, resmi personel gazetesinde bile basıldı.

Arkadaşları English’in eşcinsel olmadığını biliyorlardı; English de kendisinin eşcinsel olmadığından iş arkadaşlarının haberleri olduğunu kabul ediyordu. Buna rağmen, işveren kurum Thomas Sanderson Blinds LTD’nin harekete geçmemesi sebebiyle English, 2003 İstihdam Eşitliği (Cinsel Yönelim) Düzenlemeleri’nin 5’inci maddesine dayanarak, kuruma karşı cinsel yönelim sebebiyle taciz suçlamasıyla dava açtı.

İş Mahkemesi, bunu müteakip, English’in durumunun, sadece gerçek ya da algılanan cinsel yönelim vakalarına uygulanan 5’inci düzenleme tarafından kapsanmadığı gerekçesiyle davayı reddetti.

17 Ocak 2008’de, Eşitlik ve İnsan Hakları Komisyonu’nun desteğini aldıktan sonra, Temyiz Mahkemesi, English’in, kendisine yönelik muamele ile ilgili olan yasanın netleştirilmesi amacıyla, mahkemeye başvurmasına izin verdi.

Komisyon, eşcinsel ve biseksüel bireyler tarafından ayrımcılık sebebiyle açılan davaları net ve kesin bir şekilde destekleyeceğini belirtmektedir.

Eşitlik ve İnsan Hakları Komisyonu’nun Grup Legal Direktörü John Wadham, English’in davası hakkında şunları söyledi:

‘İşyerinde devamlı homofobik zorbalık kabul edilemez. Setphen English’in iş arkadaşlarının onun eşcinsel olmadığını biliyor olması davranışları için bahane olamaz – maruz kaldığı taciz sıkıntı vericiydi.

‘Bu tarz taciz mağdurlarının şu an hiçbir yasal koruması yok ve bu yasa için test edilmesi gereken yeni bir alandır. Bay English’in davasını destekleyerek, eski moda stereotipik özellikler sebebiyle devamlı tacize maruz kalanları korumak için gerekli yasaya açıklık kazandırmak istiyoruz.’

(*) Eşitlik ve İnsan Hakları Komisyonu eşitlik ve insan haklarının İngiltere’deki bağımsız savunucusudur. Eşitsizlikleri azaltmayı, ayrımcılığı yok etmeyi, insanlar arasındaki iyi ilişkileri güçlendirmeyi ve insan haklarını ilerletip korumayı amaç edinir.

Çeviren: Kemal Ördek

Etiketler: insan hakları
Nefret