17/11/2016 | Yazar: Kaos GL

Kıbrıs’ın kuzeyinde yerleştirilen LGBTİ farkındalık billboardlarına yapılan saldırılara karşı dünya örgütlerinden Kuir Kıbrıs’a destek büyüyor.

Kuir Kıbrıs’ın dayanışma çağrısına destek büyüyor Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kıbrıs'ın kuzeyinde yerleştirilen LGBTİ farkındalık billboardlarına yapılan saldırılara karşı dünya örgütlerinden Kuir Kıbrıs'a destek büyüyor.

Kuir Kıbrıs Derneği, Thomson Vakfı ve CCMC ortaklığında yürüttüğü Unspoken/Konuşulmayan projesi kapsamında medya, eğitim, hukuk ve sağlık alanlarında LGBTİ farkındalık çalışmaları yürütüyor.

Proje kapsamında Girne, Mağusa, Lefkoşa, İskele, Lefke ve Karpaz’ın çeşitli yerlerine “Kamil abi, ben lezbiyenim” ve “Mediha deyze, ben geyim” yazılı bilinçlendirme billboardları önce saldırıya uğradı ardından belediye tarafından indirilmişti.

Dünya örgütlerinden destek

LGBTİ+ alanında çalışan 45 farklı ülkeden 490 örgütü bir araya getiren uluslararsı şemsiye örgüt ILGA Avrupa, Kuir Kıbrıs Derneği’nin yerleştirmiş olduğu billboardlara yapılan saldırıları kınadı ve dernekle dayanışma içerisinde olduğunu belirtti.

Avrupa’daki en büyük LGBTİ+ şemsiye örgütünden biri olan ILGA Avrupa aynı zamanda cumhurbaşkanlığı, başbakanlık, meclis ve İskele Belediyesi, polis merkez müdürlüğü’ne de halkı bu konuda hassas olmaları için çağrı yapmalarını, saldırıların faillerini bulmaları ve insan haklarından herkesin eşit yararlandığından emin olmaları için çalışmalar yürütmelerini talep etti. 

“Ne olursak olalım nefretin karşısında, Kuir Kıbrıs'ın yanındayız”, Özgür Renkler Derneği

İsveç’den Dayanışma için Feministler (Feminister för Solidaritet), Türkiye’den Kaos GL, Özgür Renkler, Pembe Hayat ve daha bir çok örgütün katıldığı dayanışma çağrısı gün geçtikçe büyüyor.

Yerel örgütlerin de yer alacağı bir daynışma yazısının hazırlıklarına başlayan Kuir Kıbrıs, imzacı olmak isteyen tüm örgütlerin dernekle iletişime geçebileceğini de belirtti.

Farkındalık faaliyetlerine devam eden dernek mücadele boyunca destek veren tüm örgütlere teşekkür ediyor ve hep birlikte ayrımcılığın olmadığı daha özgür bir dünya için mücadelesini sürdüreceğinin altını çiziyor.


Etiketler: yaşam, dünyadan
Nefret