22/06/2009 | Yazar: Kemal Ördek

LGBTT Haklar Platformu, Litvanya Parlamentosu (Seimas) milletvekillerinin ezici çoğunluğu ile 16 Haziran’da kabul edilen, ‘Kamusal Bilginin Zarar Verici Etkilerine Karşı Küçüklerin Korunması Üzerin

LGBTT Haklar Platformu, Litvanya Parlamentosu (Seimas) milletvekillerinin ezici çoğunluğu ile 16 Haziran’da kabul edilen, ‘Kamusal Bilginin Zarar Verici Etkilerine Karşı Küçüklerin Korunması Üzerine Yasa’yı protesto eden ve Litvanya Devlet Başkanı’nın bu yasayı onaylamamasını talep eden mektubunu Devlet Başkanı Valdas Adamkus’a gönderdi. 

Litvanya yasalarına göre, parlamento genel kurulunda kabul edilen bir yasanın, devlet başkanı tarafından on gün içerisinde onaylanması ya da reddedilmesi gerekiyor. Uluslararası insan hakları örgütleri de bu süre geçmeden, devlet başkanı Adamkus’un yasayı veto etmesi için baskılarını devam ettirmekte.
 
LGBTT Haklar Platformu mektubunda, yasanın homofobinin Litvanya’da kurumsallaşmasına, ifade özgürlüğünün ciddi şekilde kısıtlanmasına ve çocuk ve gençlerin ihtiyaçları olan her türlü bilgiden mahrum bırakılmasına sebep olacağını belirtti. Litvanya’nın Avrupa Birliği üyesi bir ülke olduğuna vurgu yapılarak, parlamentodan geçen yasanın Litvanya’nın imzacısı olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve AB müktesebatı dâhilindeki yasalara açıkça aykırı olduğu, Aralık 2008’de BM’de deklare edilen ve Litvanya’nın da imza attığı cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ayrımcılığına karşı bildirgeyle de çeliştiği söylendi. 
 
LGBTT Hakları Platformu
 
Diyarbakır Piramid LGBTT Oluşumu
 Eskişehir MorEl LGBTT Oluşumu
İzmir Siyah Pembe Üçgen LGBTT Dayanışma Derneği
Kaos Gey-Lezbiyen Kültürel Araştırmalar ve Dayanışma Derneği
Lambdaistanbul LGBTT Dayanışma Derneği
Pembe Üçgen LGBTT Dayanışma Derneği 


Etiketler: insan hakları
Nefret