17/07/2009 | Yazar: Kemal Ördek

Litvanya Parlamentosu Seimas, 16 Haziran 2009’da ‘Küçüklerin Kamusal Bilginin Zararlı Etkilerine Karşı Korunmasına Yönelik Yasa’yı kabul ederek, eşcinsellik ve biseksüelliğin çocuklar ve gençleri

Litvanya Parlamentosu Seimas, 16 Haziran 2009’da ‘Küçüklerin Kamusal Bilginin Zararlı Etkilerine Karşı Korunmasına Yönelik Yasa’yı kabul ederek, eşcinsellik ve biseksüelliğin çocuklar ve gençlerin gelişimine zarar verdiği gerekçesiyle, eşcinsellik ve biseksüellik hakkında her türlü bilginin okullar da dahil olmak üzere kamusal alanda kullanılmasına yasak getirmişti.
 
Uluslararası insan hakları kuruluşları ile LGBT örgütleri, Litvanya Parlamentosu’nu ifade özgürlüğünü kısıtlayan ve cinsel yönelim ayrımcılığını kurumsallaştıran bu girişimi dolayısıyla ağır biçimde eleştirmiş ve Litvanya Devlet Başkanı Valdas Adamkus da gelen yoğun tepkiler üzerine yasayı parlamentoya yeniden değerlendirilmesi için geri göndermişti.
 
14 Temmuz’da toplanan Seimas 87 kabul, 6 ret, 25 de çekimser oyla yasayı yeniden devlet başkanlığına sundu. Bu arada, Litvanya’da 12 Temmuz’da devlet başkanlığını eski Avrupa Komisyonu üyesi Dalia Grybauskaite devraldı. Başkanlık görevini devralmadan birkaç gün önce Verslo Zinios gazetesine verdiği demeçte yasayı fazlasıyla homofobik bulduğunu, temel insan hakları normlarını ihlal ettiğini ve bu sebeple asla imzalamayacağını ifade eden Grybauskaite, Litvanya yasalarına göre bu yasayı imzalamak zorunda.
 
Yasanın imzalanmasıyla beraber Mart 2010’da yürürlüğe girecek olan yasanın, Litvanya Anayasası’nda bulunan ifade özgürlüğüne, çocukların bilgi edinme ve eğitim alma özgürlüklerine karşı olduğunu iddia eden Seimas Liberal Hareket Grubu, yasayı Anayasa Mahkemesi’ne taşımaya hazırlanıyor.
 
Litvanya Gey Ligi ve Hoşgörülü Gençlik Derneği gibi LGBT merkezli çalışan insan hakları örgütleri, sonbahar ile birlikte, bu yasadan da cesaret alarak anti-gey yasa çalışmalarının da gündeme geleceğini ve diğer alanlarda LGBT bireylerin temel haklarının yok edilmesi için parlamentonun çalışacağını belirtiyorlar.
 
ILGA-Avrupa ve IGLYO gibi uluslararası LGBT örgütleri, Avrupa Komisyonu’nun bu yasayı derhal kınaması gerektiğini ve bir AB ülkesi parlamentosunun ayrımcılık üreten böylesine bir yasayı onaylamasına izin verilmemesi gerektiğini belirtiyorlar.
 
7-9 Mayıs 2010’da, başkent Vilnius’ta gerçekleştirilmesi planlanan Baltık Onur Haftası etkinlikleri öncesinde böylesi homofobik bir yasanın kabul edilmesi, dikkatlerin bir süre daha Litvanya üzerinde kalmasına sebep olacak gibi görünüyor.
 

Etiketler: insan hakları
Nefret