22/08/2016 | Yazar: Kaos GL

Ankara’da nefret karşıtları intihar eden trans kadın Azize Ömrüm için bir araya geldi: ‘Yaşadığı toplumsal baskı nedeni ile trans kadınlar intihara sürükleniyor!’

‘Azize’nin sevgisiyle mücadelemize devam edeceğiz!’ Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Ankara’da nefret karşıtları intihar eden trans kadın Azize Ömrüm için bir araya geldi: “Yaşadığı toplumsal baskı nedeni ile trans kadınlar intihara sürükleniyor!”

İzmirli trans kadın Azize Ömrüm bu sabah toplum baskısına dayanamayarak hayatına son verdi. Ankaralı aktivistler Liseli LGBTİ'nin çağrısını yaptığı Pembe Hayat ve Kaos GL'nin yaygınlaştırıcısı olduğu eylemde bir araya gelerek “Trans intiharları cinayettir!” dedi.

Liseli LGBTİ'den Şirvan'ın okuduğu basın açıklamasının tam metni şöyle:

“Bu bir intihar değil! Geçtiğimiz hafta ölüm haberini aldığımız Hande’nin acısı daha dinmeden bir arkadaşımızın ölüm haberi ile yeniden sarsıldık! İzmir’de yaşayan trans kadın Azize Ömrüm kendini denize bırakarak hayatına son verdi.”

“Yaşadığı toplumsal baskı nedeni ile trans kadınlar intihara sürükleniyor. Azize, trans bir kadın olduğu için sevdiğinden koparıldı, istediği mesleği yapamadı ve toplumdan tecrit edildi. Tecrit bir insanlık suçudur! Hande’nin katledilmesine sessiz kalanlar Azize’nin intiharından da sorumludur! Cinsiyet kimliğimiz, cinsel yönelimimiz ya da cinsiyet ifademizden kaynaklı ayrımcılığa uğramak istemiyoruz.”

Azize’nin sevgisiyle mücadelemize devam edeceğiz!

“Toplumun yaptığı bu ayrımcılık yasalarla destekleniyor, katillerimiz ya da bize saldıranlar ceza almıyor! Bütün bu ayrımcılıklar bizlerin adalete olan güvenini de sarsıyor. Nefretsiz bir dünya, yaşam hakkımız ve barış için biz de varız demekten bir an olsun çekinmeyeceğiz!”

“Saldırılan Onur Yürüyüşlerimizde, sokaklarımıza asılan nefret dolu afişlerde biz LGBTİ’lerin varlığı yok sayılamayacak. Bizler, yakıldığımız, boğazımızın kesildiği ve katledildiğimiz yerden tekrar örgütlenecek ve sesimizi renklerimize katıp, Hande’nin çığlığıyla, Azize’nin sevgisiyle mücadelemize devam edeceğiz!”

“Toplumsal tecritinizi ve ahlakınızı reddediyoruz! Biz translar istediğimiz okullarda okumak, istediğimiz işleri yapmak, sağlık ve hukuk alanında ayrımcılığa uğramamak istiyoruz. Kurtuluşun tek başına olmayacağını biliyoruz. Bu yüzden Liseli LGBTİ olarak nefreti sokaklarımızdan, kampüslerimizden, hayatın her alanından yok etmek için tıpkı biz LGBTİ’ler gibi ötekileştirilen, yok sayılan halklarla birlikte mücadele edecek ve barışı hep beraber, bütün renklerimizle inşa edeceğiz!”

“Ne barış için yaptığımız eylemlere ne de düğünlerimize koyduğunuz bombalar aşkımızı ve özgürlük mücadelemizi engelleyemeyecek! Bugün burada bir kez daha haykırmaktan korkmuyoruz!

Trans cinayetleri de intiharları da politiktir!

İmzacı Örgütler: Liseli LGBTİ, Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, Kaos GL Derneği, ZeugMadi, Keskesor Oluşumu, ÇATI, Mersin 7 Renk Eğitim ve Araştırma Derneği, İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği, Yeni Demokrat Kadın, LGBTİ Kolektif, Ankara Feminist Kolektif, Ankara Kadın Platformu, Antakya Kaws Kuzah LGBTİ, Siyah Pembe Üçgen İzmir, Malatya Homofobi ve Transfobi Karşıtı Gençlik İnisiyatifi, Demokratik Kadın Hareketi, Kocaeli LGBTİ İnisiyatifi, Hevi LGBT Derneği, HDK LGBTİ Meclisi


Etiketler: yaşam
Nefret