29/03/2016 | Yazar: Kaos GL

ABD’nin Kuzey Karolina eyaletinde umumi tuvaletleri cinsiyetlendirmeyi zorunlu kılan yeni yasaya karşı iki trans erkek ile bir lezbiyen hukuk mücadelesi başlattı.

‘Bay-Bayan WC’ yasasına ayrımcılık ve güvenlik itirazı Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

ABD’nin Kuzey Karolina eyaletinde umumi tuvaletleri cinsiyetlendirmeyi zorunlu kılan yeni yasaya karşı iki trans erkek ile bir lezbiyen hukuk mücadelesi başlattı.

ABD’nin Kuzey Karolina Eyalet Valisi Pat McCrory, Umumi Tesisler Mahremiyet ve Güvenlik Yasasını geçtiğimiz hafta onayladı. Yasayla birlikte umumi tuvaletler ve soyunma odaları zorunlu olarak cinsiyetlendirilirken ayrımcılığa yol açacak yasayla mücadele şimdiden başladı.

Eyaletteki üniversite sisteminde çalışan ya da okuyan iki trans erkek ile bir lezbiyen, yasanın federal destekli eğitim kuruluşlarında cinsiyet ayrımcılığını yasaklayan federal güvenceyi ve anayasa tarafından korunan hakları ihlal ettiği gerekçesiyle bir dava açtı.  

Ana davacı Joaquin Carcaño, Kuzey Karolina Üniversitesi’nin Genel Sağlık ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü’nde çalışan 27 yaşında bir trans erkek. İşyerindeki erkekler tuvaletini kullanmasına izin verilmemesi halinde kampüs dışında tuvalet arayışına çıkması gerekiyor.

Diğer erkeklerden “farklı ve eksik” değil

“Davacının diğer erkeklerin kullanabildiği çoklu tuvaletleri kullanmasına izin verilmemesi damgalayıcı olmakla birlikte davacıyı diğer erkeklerden farklı ve eksik olarak yaftalamaktadır,” denilen davada yasayla birlikte davacının işini yapmasına engel olunacağının da altı çiziliyor.

Carcaño’yu kadınlar tuvaletini kullanmaya zorlamanın “kendisinin zihinsel sağlığına ve iyiliğine büyük zarar vereceği” belirtilirken “trans olduğunu ifşa etmeye zorlanmasının başlı başına şiddet ve tacize yol açabileceği” ifade ediliyor.

Bir diğer davacı, 20 yaşındaki işletme ve muhasebe öğrencisi Payton Grey McGarry. Carcaño’yla benzer kaygılar taşıyan McGarry’nin kampüste az sayıda bulunan tekli tuvaletlere ulaşana kadar derslerini kaçıracağı davada altı çizilen sıkıntılar arasında.

Davaya ortak olan üçüncü isim ise 52 yaşındaki profesör Angela Gilmore. Yasayla birlikte kendi kullandığı tuvalet değişmese bile Gilmore davaya yasanın güvenlik vurgusundan dahil oluyor.

Translara ayrımcılıkla güvende hissedemezsin

Yasayla birlikte evli bir eşcinsel kadın olarak eyalette istenmediği hissine kapıldığını ve ayrımcılıktan korktuğunu belirten Gilmore “kamusal ve özel alanlarda her daim kadınlar için ayrılmış tuvaletleri kullanan bir natrans kadın olarak yasayla birlikte bu alanlarda kendini daha güvende hissetmediğini” söylüyor.

Davanın yanı sıra ayrımcı yasaya karşı tepkiler yükselmeye başladı. Yönetmen Rob Reiner Kuzey Karolina’daki film endüstrisini boykota çağırırken San Francisco Belediye Başkanı Ed Lee, belediye çalışanlarının Kuzey Karolina’ya devlet destekli seyahat etmesini yasakladı. NBA ve Carolina Hurricanes hokey takımı da yasaya karşı açıklamalar yayınladı.

İlgili haber:

“Çiş yapacak güvenli bir alan için” tekli, cinsiyetsiz tuvaletler

“Tuvaletler cinsiyetleri disipline ediyor”


Etiketler: yaşam
Nefret