01/08/2016 | Yazar:

Fransa LGBT Federasyonu, trans geçiş sürecinde beyanın esas alınması ve sürecin ücretsiz olması gerektiğini belirtti. Milletvekilleri ve hükümeti eleştirdi.

‘Fransa’da cinsiyet geçişinin özgür ve ücretsiz olmasının önü açılmalı’ Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Fransa LGBT Federasyonu, trans geçiş sürecinde beyanın esas alınması ve sürecin ücretsiz olması gerektiğini belirtti. Milletvekilleri ve hükümeti eleştirdi.

Fransa’da cinsiyet geçiş sürecine ilişkin yasal değişiklik tartışmaları devam ediyor. Cinsiyet geçiş sürecindeki bürokratik engeller ve kişinin cinsiyetini “kanıtlamasını” gerektiren sürece ilişkin Temmuz’da parlamentoda oylama yapıldı. LGBT Federasyonu oylamaya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, “Translar kutlama yapmıyor” dedi. Yasa değişikliğinin sorunları çözmediğini belirtti.

Cinsiyet geçiş sürecinde kişinin beyanının esas alınmasını ve sürecin ücretsiz ilerlemesi gerektiğini belirten Federasyon’un açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Cinsiyet geçiş sürecine ilişkin prosedürde milletvekilleri hak savunucuları ile iş birliği yapmalı ve süreç derneklerin de talep ettiği gibi transların kendi kararına bağlı olmalıdır.

“Artık medeni kanunda trans bireyler alt-vatandaş olarak kayıtlılar ve hakimin iyi niyetine bağlı olmaya devam edecekler. Sulh hakimi cinsiyet geçiş talebine yasalarca tanımlanmamış bir kıstasa göre karar verecek yani aslında tanımlanamayacak. Bugün de olduğu gibi bu, toplumsal cinsiyet stereotipleri ve toplumsal bir ‘kanıt’ sağlamak için beklenen yılların ihtimali için açık bir kapıdır. Bu yasal belirsizliğin üstesinden gelmek ve istenilen yeterli unsurların tatmini için insanlar sağlık raporu verecek.

“LGBT bireyler için Fransa'daki toplumsal gelişmelerin bir kez daha geriye gitmesinden toplumumuz üzüntü duyuyor. Şu an kesinlikle Zafer çığlıkları atamayız çünkü yarın bir gün trans bireyler tekrar zorluklarla karşılaşacak. Vekiller 18C maddesi 2A bölümünü iyileştiremeyecek çünkü bunu hala sadece hükümet yapabilir. Bu madde değişmeli, iyileştirilmeli ve cinsiyet geçişinin özgür ve bedava olmasının önü açılmalı.”

Yasa neyi değiştirdi?

12 Temmuz’da yapılan oylama basında “transların galibiyeti” olarak yer aldı. Yasa değişikliği cinsiyet geçiş sürecinde ameliyat şartını ortadan kaldırıyor. Kısırlaştırma zorunluluğu da kaldırılıyor.

LGBT Federasyonu ve Inter LGBT ise yasa değişikliğinde “yasal cinsiyet durumunun kişinin yaşadığı cinsiyetle uyumsuz olduğunu kanıtlaması gerektiği” ifadesi yer aldığı için değişikliği eleştiriyor ve yetersiz olduğunu söylüyor. Hakimlerin süreçte söz hakkının olması da eleştirilen bir diğer durum.

Yasa önümüzdeki aylarda Senato’da tartışılacak.


Etiketler: yaşam, dünyadan
Nefret