15/03/2017 | Yazar: Kaos GL

Kadın Danışma Vakfı, kadınlarla sosyal destek süreci yürüten gönüllüler için bir atölye programı düzenliyor.

‘Kadın Dayanışma Vakfı Ankara Gönüllü Sosyal Çalışmacı Ağı’ atölyesi başvurularını bekliyor Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kadın Danışma Vakfı, kadınlarla sosyal destek süreci yürüten gönüllüler için bir atölye programı düzenliyor.

1993 yılından bu yana kadına yönelik şiddet ve şiddetin en ağır biçimlerinden biri olan kadın ticareti ile mücadele çalışmaları yürüten Kadın Dayanışma Vakfı, bünyesindeki Kadın Danışma Merkezinde gönüllü hukukçu, sosyal çalışmacı ve psikologların dayanışmasıyla ve feminist yöntemlerle, şiddete maruz kalan kadınlara ücretsiz danışmanlık veriyor. 

Uzun yıllara yayılan Kadın Danışma Merkezi pratiğiyle, kadına yönelik şiddetle mücadelede, dayanışma temelinde kurulan gönüllülüğün önemini ortaya koyan Vakıf, Hollanda Büyükelçiliği’nin desteği ile yürüttüğü “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Mekanizmalarının Güçlendirilmesi Projesi”  kapsamında düzenlenen “Gönüllü Sosyal Çalışmacı Ağı” atölye çalışmasını başlatıyor.

Sosyal çalışmacılar, Kadın Danışma Merkezine başvuran kadınlarla sosyal destek sürecini yürüten ve merkezdeki diğer çalışanlar ve gönüllülerle koordinasyonu kuran kişiler.

Sosyal destek ise Kadın Danışma Merkezinde sosyal çalışmacılar tarafından yürütülen süreç. Kadın Danışma Merkezine telefonla veya yüz yüze başvuran kadınlarla ilk görüşmeleri yapma, maruz kalınan şiddete dair anlatıyı kadınların beyanını esas alarak dinleme, risk ve ihtiyaç analizi yapma, şiddetten uzaklaşmak için mevcut mekanizmaların ve yasal hakların nasıl kullanılabileceğinin bilgisini paylaşma, ihtiyaç ve istekleri doğrultusunda alternatifleri değerlendirerek ve kadınlar adına karar almadan birlikte planlama yapma, gerekli yönlendirmeleri yapma ve yönlendirmeler sonrasında sürecin takip edilmesini içeriyor.

Şiddete maruz bırakılan daha çok sayıda kadının, Kadın Danışma Merkezimizde ulaşılabilir ve ücretsiz sosyal destek alabilmesi için kadına yönelik şiddet alanında çalışan ve/veya çalışmaya gönüllü kadınlara yönelik planlanan atölye genel anlamıyla şu başlıklardan oluşuyor:

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele

Feminist Perspektifle Sosyal Destek ve Danışmanlık

Yasal Haklarımız

6284 Sayılı Kanun, Uygulamalar ve Karşılaşılan Sorunlar

Şiddete Maruz Kalan Kadınlarla Görüşme Teknikleri

Ruhsal Travma

İkincil Travma ve Korunma Yöntemleri

Katılımcılarda aranan nitelikler neler?

Toplumsal cinsiyet eşitliği bakış açısına sahip, kadına yönelik şiddeti toplumsal cinsiyet eşitliği temelinde değerlendirmek

Toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadına yönelik şiddetle mücadele alanında çalışmaları olan veya bu alanda aktif olarak yer almak istemek,

Şiddetsiz iletişim yöntemlerini benimsemiş olan, yargılamadan ve suçlamadan iletişim kurabilmek

Eşit ilişki kurabilmek,

Etnik köken, din, dil, ırk, cinsel kimlik, cinsel yönelim gibi ayrımcılıklardan uzak durabilmek

Katılımcıların, atölye sonrasındaki süreçte Ankara’da bulunan Kadın Danışma Merkezimizde gönüllü destek çalışmalarında yer almaları bekleniyor.

Atölye çalışmasının bütünlüğü açısından, katılımcıların belirtilen 4 günün tamamına katılması gerekiyor. Atölye çalışması tüm çeşitliliğiyle kadınlara açık.

1-2 ve 8-9 Nisan 2017’de yapılması planlanan ve 4 gün sürecek atölye çalışmasına başvurmak isteyenlerin kadindv@yahoo.com.tr adresine 29 Mart 2017’ye kadar e-posta yollamaları yeterli.


Etiketler: kadın
Nefret