06/04/2017 | Yazar: Kaos GL

‘Hiç büyük kadın sanatçı yok çünkü kadınlar büyük olamaz’ diyen eril sanat tarihçilerine yanıt niteliğinde bir sergi: ‘Kimin (Sanat) Tarihi’

‘Kimin (Sanat) Tarihi?’ sergisi açılıyor Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

“Hiç büyük kadın sanatçı yok çünkü kadınlar büyük olamaz” diyen eril sanat tarihçilerine yanıt niteliğinde bir sergi: “Kimin (Sanat) Tarihi”

1971 yılında Linda Nochlin’in yazdığı ‘Neden hiç büyük kadın sanatçı yok?’ makalesine atıfla hazırlanan “Kimin (Sanat) Tarihi?” sergisi bu akşam İstanbul UNIQ Gallery’de açılıyor. Sanat tarihinin feminist eleştirisi ile kadın ve LGBTİ’lerin sorunlu temsili bu sergi ile yeniden gündeme geliyor.

“Kimin (Sanat) Tarihi?” sergisi, kadının sanat tarihi içindeki tartışmalı yerinden daha çok kadına karşı takınılan tavrı ve cinsiyetçi yaklaşımları hedefliyor. Küratörlüğünü Raşit Mutlu ve Ezgi Yıldız’ın yaptığı sergide; Can Akgümüş, Özgül Arslan, Nancy Atakan, Mehtap Baydu, Zeynep Beler, Fulya Çetin, Arzu Eş, Guerilla Girls, Sibel Kocakaya, Servet Koçyiğit, Gümüş Özdeş ve Merve Üstünalp yapıtlarıyla yer alıyor.

6 Nisan- 7 Mayıs 2017 tarihleri arsında açık olan “Kimin ( Sanat) Tarihi?” başlıklı grup sergisi, Pazartesi hariç her gün 12:00-19:00 saatleri arasında UNIQ İstanbul’daki UNIQ Gallery’de ziyaret edilebilir.

Serginin etkinlik sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.


Etiketler: kültür sanat
Nefret