22/12/2016 | Yazar: Kaos GL

Rusya, bilgisayar oyunu Overwatch’ın çevrimiçi çizgi romanına ‘lezbiyen öpücük’ sebebiyle erişim yasağı getirdi.

‘Lezbiyen öpücüklü’ çizgi roman Rusya’da yasaklandı Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Rusya, bilgisayar oyunu Overwatch’ın çevrimiçi çizgi romanına “lezbiyen öpücük” sebebiyle erişim yasağı getirdi.

Bilgisayar oyunu Overwatch’in çevrimiçi çizgi romanına, “lezbiyen öpücük” sebebiyle Rusya’dan erişim yasağı geldi. Twitter kullanıcısı Malkythera'nın hesabından duyurduğu erişim engeli açıklamasında “Rusya hukukuna aykırı olduğu için, bu çizgi romanı Rusya Federasyonu topraklarındaki oyuncularımızla paylaşamıyoruz” ifadesi bulunuyor.

Rusya hükümeti 2013 yılında reşit olmayan kişiler için “geleneksel olmayan ilişkilerin propagandası yapan” yayınları yasaklanmıştı.

“Çeşitliliği korumak ve kapsayıcı olmak bizim için önemli”

Çizgi romanın yazarı Michael Chu, Kasım ayında bazı karakterlerin LGBTİ olarak açılacaklarının haberini vermişti. Yayınlanan çizgi romandan sonra konuşan Chu “Bizim için çeşitliliği korumak ve kapsayıcı olmak çok önemli. Oyunda LGBTİ karakterlerin ilişkileriyle ilgili hikayeler olsun istiyoruz. Bu hikayeleri sadece duygusal değil ailesel ve sosyal ilişkileri de kapsayacak şekilde vermek istiyoruz” dedi.

“LGBTİ karakterler hikayenin bir parçası olarak sunuluyor”

Londra Gaymers'tan Curtis Free ise LGBTİ karakter içermeyen oyunlara meydan okuyan Overwatch için “Böyle popüler bir oyunda LGBTİ karakter olması, oyunun herkes için olduğu mesajını veriyor. LGBTİ karakterlerini hikayenin parçası olarak sunan oyunlar giderek artmasından çok mutluyum. Blizzard bu adımıyla LGBTİ karakterlerin ve kahramanların varoluşlarını görmezden gelmiyor, aksine oyuncuları için “normalliğini” savunuyor” ifadelerini kullandı.  

Rusya'da erişimi yasaklanan çizgi romana buradan ulaşabilirsiniz.


Etiketler: yaşam, dünyadan
Nefret