19/09/2016 | Yazar: Kaos GL

Kaos GL, Pembe Hayat, SPoD, ILGA-Avrupa ve ERA Türkiye’nin AB İlerleme Raporu’na katkıda bulunacak.

‘LGBTİ hakları 2015’te geriye gitti’ Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kaos GL, Pembe Hayat, SPoD, ILGA-Avrupa ve ERA Türkiye’nin AB İlerleme Raporu’na katkıda bulunacak. Rapor yayınlayan kurumlar yaşanan homofobik ve transfobik hak ihlallerini hatırlattı; Hükümet’i harekete geçmeye çağırdı.

Kaos GL, Pembe Hayat ve SPoD’un ILGA Avrupa (Uluslararası Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans ve İnterseks Derneği - Avrupa Bölgesi) ve Equal Rights Association – Eşit Haklar Derneği (ERA) ile hazırladığı Türkiye’nin Avrupa Birliği İlerleme Raporu’na ilişkin raporu yayınlandı.

Türkiye’nin her sene hazırladığı İlerleme Raporu’nda kendine yer bulamayan homofobik ve transfobik nefret saldırıları, ayrımcılık ve Türkiye’deki LGBTİ toplumunun sorunlarını içeren raporda 2015 yılında LGBTİ hakları açısından ciddi kayıpların olduğu belirtildi. 2015 yılını ve 2016’nın ilk beş ayını kapsayan raporun özet kısmının satır başları şöyle:

“Nefret yaygınlaştı, kurumsallaştı, örgütlenme özgürlüğüne saldırılar oldu”

“2015 yılında LGBTİ’lere nefret söylemi daha yaygındı. Haziran 2015 seçimlerinde aralarında Cumhurbaşkanı ve bazı bakanların da olduğu siyasetçiler özellikle açık kimlikli eşcinsel milletvekili adayı üzerinden LGBTİ’lere yönelik ayrımcı dil kullandı ve nefret söylemini yaygınlaştı.

“LGBTİ’lerin örgütlenme özgürlüğüne saldırılar oldu. Örgütlenme hakkı ihlal edildi. Homofobik ve transfobik nefret cinayetlerini ve LGBTİ’lere yönelik ayrımcılığı önlemek için herhangi bir adım atılmadı.

“Cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğini kapsamayan Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu resmi gazetede onaylandı.

“LGBTİ toplumuna, özellikle de translara dönük nefret suçları endişelendirmeye devam ediyor.”

Raporda, Hükümet’in LGBTİ’lerin anayasal haklarını sağlaması gerektiği belirtilerek detaylı bir biçimde atılması gereken adımlar sıralandı. Raporun kapsadığı zaman aralığında yaşanan ihlallerden örnekler verildi.

Raporun İngilizce’sine şuradan ulaşabilirsiniz.


Etiketler: insan hakları
Nefret