11/05/2017 | Yazar: Kaos GL

KHK’ların ardından açılamayan ‘Queer Teori’ dersi Ankara Dayanışma Akademisi’nde yeniden başlıyor.

‘Queer Teori’ dersi yeniden başlıyor! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

KHK'ların ardından açılamayan “Queer Teori” dersi Ankara Dayanışma Akademisi’nde yeniden başlıyor.

Ankara Dayanışma Akademisi (ADA) “Queer Kuram/Düşünce/Tartışmalar” dersi ile Bahar dönemine devam ediyor.

Kaos GL ve Ankara Üniversitesi Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı tarafından 5 yıldır ortak yürütülen fakat KHK'ların ardından açılamayan "Queer Teori" dersi ADA'da yeniden açılıyor.

Aylime Aslı Demir, Ezgi Sarıtaş ve Alev Özkazanç'ın 4 hafta boyunca yürüteceği ve Queer Kuram'ın düşünsel ve pratik kaynakları, feminizmle ilişkisi, güncel tartışmalar ile politik ve kuramsal yönelimlerinin tartışılacağı ders 24 Mayıs Çarşamba günü başlayacak. Ders, dört hafta boyunca her Çarşamba günü saat 18-20 arasında Beyoğlu Kültür Sanat’ta yapılacak.

Kayıt için isim, soyisim, üniversite ya da kurum, mail adresi ve telefon numarası ile ankara.dayanisma.akademisi@gmail.com adresine “Queer Kuram” başlıklı bir mail atmak gerekiyor.

Ne olmuştu?

Kaos GL Derneği’nin Ankara Üniversitesi Kadın Çalışmaları ile birlikte 2013 yılından beri yürüttüğü “Queer Teori” dersi KHK’ların ardından yapılamaz hale geldi.

Dönem başında Kaos GL bu duruma ilişkin açıklama yayınladı. Akademisyenlerin KHK ile ihraç edilmesinin ardından dersin yapılamayacağını açıklayan dernek, “Bu bir veda değil aksine bu güne kadar beraber yürüdüğümüz, eylediğimiz, düşündüğümüz hocalarımızla, öğrencilerimizle başka mecralarda eylemeye devam edeceğimizin ilanıdır” dedi.

“Queer Teori” dersi Kaos GL’den Aylime Aslı Demir’in ihraç edilen Betül Yarar, emekliliğe zorlanan Alev Özkazanç ile yürüttüğü bir ders. Dersi bu dönem Funda Şenol Cantek yürütecekti ancak KHK ile ihraç edildi.

Dünyadan tepkiler gelmişti

Kaos GL Derneği’nin birlikte çalıştığı, derneğin düzenlediği Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma, Feminist Forum ve Ayrımcılık Karşıtı Sempozyum’larda konuşan, Kaos GL ve KaosQ+ dergilerine katkı sunan farklı ülkelerden akademisyenler Ankara Üniversitesi’nde akademisyenlerin ihracı ve “Queer Teori” dersinin bu dönem gerçekleştirilememesine ilişkin destek ve dayanışma mesajları yolladı.

Dayanışma mesajları:

Dünyadan Ankara Üniversitesi ve Queer Teori dersiyle dayanışma!

“Bilim insanlarının üniversitelerden uzaklaştırılması kabul edilemez”


Etiketler: insan hakları, eğitim
Nefret