28/09/2017 | Yazar:

Çevre ve aile baskısından kurtulmak için yakın zamanda kağıt üzerinde evlenecek bir gey ve lezbiyen ile bu kararlarını konuştuk.

‘Toplum baskısından kurtulmak için sahte evlilik yapacağız’ Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Çevre ve aile baskısından kurtulmak için yakın zamanda kağıt üzerinde evlenecek bir gey ve lezbiyen ile bu kararlarını ve yaşadıklarını konuştuk: “Bir süre sonra savaşmayı bırakıp farklı çözümler üretmek zorunda kalıyorsunuz…”

LGBTİ kimliklerin ötekileştirildiği, bırakın evlilik eşitliğini yasal herhangi bir hakkın dahi olmadığı ülkemizde birçok lezbiyen, gey, biseksüel, trans ya da interseks toplumun her alanında sorun yaşıyor. Çoğu zaman kimliğini saklamak zorunda kalmak bir eziyete dönüşüyor. Ailelerin “evlen” baskısı da cabası…

Bu baskılara karşı “sahte evlilik” yapmayı tercih eden F. ve A. ile konuştuk.

“Türkiye’de bir kadınla evlenmem imkansız”

Merhaba öncelikle sormak istediğim neden bu sahte evliliği yapmak istediniz?

F.: Bu evliliği neden yapmak istedim: Çünkü bir nevi mecburdum. Ailemin mutlu olmasını istedim. Onlara bir erkeği sevdiğimi söyledim. Lezbiyenim ve bir kadınla Türkiye'de evlenmem imkansız. Ben de imkansızı başarmak istemedim. Sonuçta ailem üzülecekti, ben de bu şekilde bir çözüm buldum.

A.: Bu evliliği öncelikle kendim için sonrasında ailem için yapmak istiyorum çünkü daha önceki zamanlarda abim ile eşcinsel olduğumdan dolayı sorunlar yaşamıştık ve benim artık bunları örtbas etmem gerekiyor. Böylesinin daha iyi olacağına inanıyorum.

Ailenizden evlenmeniz için baskı görüyor muydunuz?

F.: Baskı görmedim fakat her fırsatta “evlen çocuğun olsun, biz de görelim” cümlelerini duyuyordum.

A.: Baskı diyemem ama yaş da ilerlemeye başlayınca annem bana kız bakmaya başlamıştı, şaka gibi! Abim de sürekli birini bul evlen diyordu, buna da bir nevi baskı denilebilir (Gülüyor).

Bu evliliği yaptığınız zaman hayatınızda nelerin değişeceğine inanıyorsunuz?

F.: Hayatımda sadece geniş aileler olacak yani aileme bir aile daha eklenecek ve sorumluluklarım artacak.

A.: Hayatımda değişecek öncelikli şey ailem ve akrabalarıma karşı dik bir duruş sergileyeceğim çünkü herkes için evlenmiş, evini kurmuş bir adam diye anılacağım ve bu gururumu fazlasıyla okşayacak. Hayallerim çok büyük kendi açımdan yapmak istediğim birçok şeyi yapma imkânı elde edeceğim.

“Evlilik eşitliği olsa şu an evliydim”

Evlilik gibi ciddi bir yola girdiniz, birbirinize güveniyor musunuz? Çünkü ikinizden birisinin maddi durumu daha iyi olup ayrılmak isteyebilir?

F.: Biriyle aynı evi paylaşacaksın ve bu kişi dışarıda eşin olacak... Evliliği düşündüğüm insan özel biri ve ona güveniyorum. Evet her şey ayrı olacak ve maddi yönden birbirimize yardım edebileceğimizi düşünüyorum.

A.: Elbette güveniyoruz çünkü her ne kadar formalite de olsa bu evlilikte benim hayatımdaki en yakın kişi eşim olacak. Yani buna inanıyorum. Bir gün maddi durumu benden iyi olsa bile ayrılmak istemeyeceğini düşünüyorum çünkü biz bunları en başından konuştuk.

Sevgiliniz var mı? Eğer sevgiliniz varsa onlar bu evliliğe nasıl tepki verdiler?

F.: Sevgilim var ve katiyen hayır diyor. Eğer beni düşünseydi buna olumlu bakacağına inanıyorum.

A.: Benim sevgilim olumlu bir tepki vermişti ve sonuna kadar da bana destek olacağını belirtmişti ama onun böyle olumlu bir tepki vermesinde kendisinin içinde bulunduğu şartların da etkisinin olduğunu hep düşünmüşümdür.

Türkiye'de evlilik eşitliği olsa sevdiğiniz insanlarla evlenmek ister miydiniz?

F.: Tabi ki evlenmek isterdim.

A.: Öyle bir eşitlik olsaydı, şu an evliydim.

Neden böyle bir yöntemi tercih ettiniz?

F.: Çünkü toplum bize izin vermiyor... Bir süre sonra savaşmayı bırakıp farklı çözümler üretiyorsunuz.

A.: Çünkü bu toplum benliğimi kabul etmedikçe benim de boşuna kürek çekmemin bir anlamı olmayacaktı ve sonunda ailem beni gerçek bir evlilik yapmaya mecbur bırakacaktı. İşte o zaman hayatım zehir olacaktı.


Etiketler: insan hakları, aile
Nefret