02/02/2017 | Yazar: Kaos GL

Tunus’ta kadına yönelik şiddetin önlenmesi için hazırlanan kanun tasarısı tartışılırken ‘toplumsal cinsiyet’ ifadesinin kullanımının ‘eşcinselliğe teşvik’ olduğu iddia edildi.

‘Toplumsal cinsiyet ifadesi eşcinselliğe teşvik ediyor’ Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Tunus'ta kadına yönelik şiddetin önlenmesi için hazırlanan kanun tasarısı tartışılırken “toplumsal cinsiyet” ifadesinin kullanımının “eşcinselliğe teşvik” olduğu iddia edildi.

Tunus’ta kadına yönelik şiddetin önlenmesi için hazırlanan kanun tasarısında “toplumsal cinsiyet” ifadesinin kullanılması tartışmalara yol açtı.

Aşırılığa Karşı ve İtidal İçin Çalışan İmamlar Cemiyeti tarafından düzenlenen basın toplantısında konuşan Yüksek İslam Konseyi Üyesi Süleyman Şevvaşi, kadına yönelik şiddete kesinlikle karşı olduklarını belirtirken, tasarıda yer alan “toplumsal cinsiyet” teriminin ideolojik ve felsefi alt yapısı bulunduğunu söyledi.

Şevvaşi, “Kadına yönelik şiddetin önlenmesi için hazırlanan kanun tasarısında eşcinselliği teşvik eden ifadenin kullanılmasına karşıyız. Bu terimle kadın ile erkek arasındaki farklar ortadan kaldırılıyor, kadın ve erkek birbirinin aynısı haline getiriliyor. Şayet bu tasarı kanunlaşırsa eşcinsellik türlerinin tümü hukuki olarak normal hale gelecek” dedi.

“Toplumsal cinsiyet ifadesi Kur'an ayetlerine aykırı”

“Toplumsal cinsiyet” ifadesinin tasarıda kullanılmasının dinen büyük sakınca taşıdığını dile getiren Şevvaşi, bu terimin Kur'an-ı Kerim'deki ayetlerin çoğuna aykırı olduğunu söyledi.

Kur'an-ı Kerim’de “Biz her şeyi çift yarattık” yazdığını hatırlatan Usayyif, Eski Yüksek İslam Konseyi Başkanı Abdullah Usayyif, “Sadece kadın ve erkek değil, her şey çift yaratılmıştır. Bizler askeri işgali olduğu gibi kültürel işgali de kabul etmiyoruz. Kültürel işgal gibi dışarıdan gelen bu anlayışları kabul edemeyiz” diye konuştu.

Aşırılığa Karşı ve İtidal İçin Çalışan İmamlar Cemiyeti’nin hazırladığı raporda da meselenin Tunus’ta fiili olarak alan bulmaya başladığı ifade edildi. Raporda, Tunus İstatistik Kurumu'nun yaptığı tüm çalışmalarda eşcinsellerin ayrı bir statüde “toplumsal cinsiyet” başlığı altında değerlendirildiği kaydedildi.

Tunus'ta Temmuz 2016'da meclise sunulan "Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Kanun Tasarısı" hükümetin talimatıyla kurulan "Kadın-Erkek Arasında Fırsat Eşitliği Konseyi" tarafından hazırlanmıştı.

(Anadolu Ajansı)


Etiketler: yaşam, dünyadan
Nefret