25/08/2009 | Yazar: Kemal Ördek

Transseksüelliğin ‘cinsiyet kimliği bozukluğu’ olarak tanımlanmasına karşı başlayan kampanyanın ilk küresel eylemi 17 Ekim’de yapılacak.  

‘Transları Hasta İlan Etmeye Son Verin!’ Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı
Transseksüelliğin ‘cinsiyet kimliği bozukluğu’ olarak tanımlanmasına karşı başlayan kampanyanın ilk küresel eylemi 17 Ekim’de yapılacak.
 
Uluslararası Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Transgender ve Interseks Derneği ILGA’nın Trans Departmanı, ‘Transları Hasta İlan Etmeye Son Verin – 2012’ başlıklı bir kampanya düzenliyor. Amerikan Psikiyatrlar Derneği APA’nın 2012 yılında ve Dünya Sağlık Örgütü’nün 2014 yıllarında revize edeceği Uluslararası Tanılar Kılavuzu’nda, trans kimlik bir bozukluk olarak yer almakta. Bu sebeple ILGA, trans kimliklerin hastalıklar listesinden çıkarılması talebiyle uluslararası bir kampanya düzenliyor.
 
Kampanyanın ilk uluslararası eylemi, 17 Ekim’de İspanya, Brüksel, Brezilya, Fransa, İtalya, Portekiz gibi dünyanın farklı birçok ülkesinde ILGA öncülüğünde insan hakları örgütleri tarafından organize edilecek. Her ülkenin kendi özgün koşullarına cevaben kendi taleplerini de dillendirmesi beklenen eylemde, her örgütün ortak beş talebi var:
 
  1. Cinsiyet kimliği bozukluğu tanısının uluslararası tanılar kılavuzundan çıkarılması (Amerikan Psikiyatrlar Derneği ve Dünya Sağlık Örgütü’nün kendi kılavuzları olan DMS-V ve ICD-11’den)
  2. Resmi belgelerden cinsiyet bölümünün ve tanımlanma zorunluluğunun kaldırılması
  3. Interseks bireylere uygulanan ikili normalizasyon tedavisinin kaldırılması
  4. Psikiyatrik denetleme olmadan, hormonal tedavi ve operasyonlara serbestçe ulaşımın sağlanması
  5. Transfobiye karşı eğitim, toplumsal alan ve istihdamda mücadele.
 
Türkiye’den de LGBT Hakları Platformu’nun Pembe Hayat öncülüğünde örgütleyerek katılmayı planladığı uluslararası eylem, bugüne dek gerçekleştirilen benzer temalı eylemlerin en geniş katılımlı olanı.
 
 

Etiketler: insan hakları, sağlık
Nefret