30/04/2009 | Yazar: Kemal Ördek

Lambdaistanbul LGBTT Derneği’ne yönelik açılan kapatma davası öncesi, 29 Nisan Çarşamba günü, Viyana’daki Türkiye Büyükelçiliği önünde, Avusturyalı LGBT örgütleri ve Yeşiller Partisi’nin katılımıyl

‘Türkiyeli LGBT’ler yalnız değil!’ Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Lambdaistanbul LGBTT Derneği’ne yönelik açılan kapatma davası öncesi, 29 Nisan Çarşamba günü, Viyana’daki Türkiye Büyükelçiliği önünde, Avusturyalı LGBT örgütleri ve Yeşiller Partisi’nin katılımıyla saat 16.00’da, protesto gösterisi düzenlendi. 

Avusturya’dan TransX adlı trans örgütünün organize ettiği eyleme, Rosa Antifa Wien, Rosa Tipp, der Rosa-Lila-Villa, Lila Tipp der, Rosa-Lila-Villa, Grüne andersrum, grundrisse.zeitschrift, Grünalternative Jugend Wien, LeEZA, SoHo, ][diskursiv, HomoBiTrans Referat der ÖH Wien adlı LGBT örgütleri de destek verdiler.

 
Gösteriye destek veren Avusturya Yeşiller Partisi’nden lezbiyen milletvekili Ulrike Lunacek, gösteri öncesi TC Avusturya Büyükelçisi Selim Yenel ile görüşerek, çağrıcı TransX ve diğer örgütlerin ortak hazırladığı mektubu kendisine sundu. Ayrıca, Lambdaistanbul davası ve yaşanan nefret cinayetleri ile ilgili endişelerini içeren kendi mektubunu da büyükelçi Yenel’e sunan Lunacek, Türkiye’nin imzaladığı uluslararası insan hakları sözleşmelerine uyması gerektiğinin altını çizdi.

Büyükelçi Yenel de, Lambdaistanbul davasını yakından takip edeceğini ve Ulrike Lunacek’i son durum hakkında sürekli bilgilendireceğini belirtirken, yerel mahkemenin Yargıtay kararını takip ederek Lambdaistanbul’u kapatmayacağını umduğunu ifade etti.
 
Görüşme sonrası göstericilerle buluşan Lunacek, büyükelçi Yenel ile yaptığı görüşmeyi anlatıp bir süre daha göstericilerle dayanışma içinde alanda bulundu. Lunacek’ten sonra sözü devralan TransX aktivisti Eva Fels ise, Lambdaistanbul davasını ve Türkiyeli LGBT bireylerin yaşadığı sorunları yakından takip edeceklerini ve Türkiyeli LGBT’lerin yalnız olmadığını vurguladı.
 
Avusturya Yeşiller Partisi bayrağı ile gökkuşağı bayraklarının dikkat çektiği gösteri, çevredekilerin de ilgisini çekti. Konuşmacılar ve katılımcılar, daha sonra Türkiye’de LGBT bireylerin hakları için mücadele veren kişi ve örgütleri selamlayarak sessizce dağıldılar.
 

Etiketler: yaşam, dünyadan
Nefret