06/07/2016 | Yazar: Kaos GL

Bant Mag. Mekân, ArtHere işbirliğiyle, Prince Claus Kültür ve Gelişim sponsorluğunda Suriye ve Türkiye’den sanatçıları bir araya getiren "Mevsimler" sergilerinin ikincisini düzenliyor.

Mevsimler: Türkiyeli ve Suriyeli sanatçıları bir arada Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Bant Mag. Mekân, ArtHere işbirliğiyle, Prince Claus Kültür ve Gelişim sponsorluğunda Suriye ve Türkiye'den sanatçıları bir araya getiren "Mevsimler" sergilerinin ikincisini düzenliyor.

Yıl boyunca devam edecek ve toplamda dört sergiden oluşan Mevsimler sergi serisi, Suriye’den ve Türkiye’den sanatçıları bir araya getirmeye devam ediyor. 9 Temmuz Cumartesi günü Bant Mag. Mekân’da açılacak Mevsimler: Fasıl II’de Toufic Hamidi’nin farklı baskı ve boyama teknikleri ile ürettiği son dönem işleri ile birlikte Sedat Girgin’in ilk kez izleyici karşısına çıkacak olan illüstrasyonları bir arada yer alıyor.

Seksenin üzerinde kitap ve birçok dergiye yaptığı çizimleri, kişisel sergileri ile tanınan üretken sanatçı Sedat Girgin, farklı çizgi anlayışıyla hayata geçirdiği karakterlerine yer veren, “deliler”e odaklandığı yeni bir seriyle Mevsimler: Fasıl II sergisinde. Delilerin toplum içindeki varlığı, hareketleri Girgin’in çizgisine dahil oluyor. 

Halep’te doğup Suriye’de büyüyen, 2012-2014 yılları arasında Suudi Arabistan’da yaşayan ve sanat üretimine devam eden Toufic Hamidi, 2014’ten beri İstanbul’da yaşıyor ve çalışmalarını burada sürdürüyor. Baskıdan gravüre farklı birçok teknik kullanan, gravür okuyup daha sonra resim konusunda da kendini eğiten Hamidi, Mevsimler - Fasıl II’de son dönemde İstanbul’da kendine has tekniği ile ürettiği işlerini sergiliyor. Resimlerinde soyut hayvan betimlerine yer veren sanatçı hayvanların özellikle vahşilikleri ve duygularını resmetmeyi arzuluyor.

“Mevsimler” sergi serisi nedir? 

Mevsimler sergi serisi, resim, illüstrasyon, baskı, fotoğraf gibi farklı alanlarda çalışan sanatçıların benzer motivasyonlarını, farklı hikâyelerini ve ortaklaşan dillerini bir arada sunuyor. Suriye’de süregelen iç savaştan ötürü ülkesini terk ederek Türkiye’ye yerleşen sanatçılarla dayanışarak düzenlenen bu sergi serisi, Türkiye’deki göçmenlerin üretim alanlarını genişletmeye katkıda bulunmayı amaçlıyor. 2004 yılından beri yayın hayatını sürdüren ve dergi ve haber blog’u olmanın yanı sıra düzenlediği etkinliklerle de popüler kültür ve altkültür alanlarında aktif olan Bant Mag., Mevsimler için 2015 yılının başında Kadıköy’de, Suriye’den sanatçılar tarafından, Suriyeli ve Türkiyeli sanatçılar için özgür bir alan yaratma amacıyla kurulan ArtHere ile işbirliği yapıyor.


Etiketler: kültür sanat
Nefret