01/01/2017 | Yazar: Kaos GL

Ortaköy’de bir gece kulübündeki yılbaşı kutlamasına silahlı saldırı sonucu 39 kişi hayatını kaybetti.

Noel nefretinden yılbaşı katliamına: 39 kişi hayatını kaybetti Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Yeni yılın ilk saatlerinde Ortaköy’de bir gece kulübündeki yılbaşı kutlamasına silahlı saldırı sonucu 39 kişi hayatını kaybetti. Diyanet, saldırı öncesinde yılbaşı kutlamalarına karşı açıklama yapmıştı. Katliamdan sonra saldırıyı kınadı.

                                                           Foto: Reuters

İstanbul Ortaköy'de yeni yıl kutlamalarının yapıldığı ünlü gece kulübü Reina'ya düzenlenen silahlı saldırıda en az 39 kişi hayatını kaybetti. İstanbul Valisi Vasip Şahin saldırıda en az 65 kişinin de yaralandığını söyledi.

Olayın bir 'terör saldırısı' olduğunu ifade eden Vali Şahin, “01.22 sıralarında bir terörist uzun namlulu silahla önce kapı önünde bekleyen polis memurumuzu ve bir vatandaşımızı şehit etmiştir. Maalesef içeride çok acımasızca, sadece yılbaşını kutlamak için gelen masum insanlara acımasızca kurşun yağdırarak bu olay meydana gelmiştir” dedi.

Saldırganın olay yerinden Noel baba kostümünü çıkararak kaçtığı iddia edildi. CNN Türk Muhabiri Hakan Tunç'un aktardığına göre, saldırgan mekana girerken bir şarjör harcadı. Kapıda görevli bir polisi vurduktan sonra güvenlik görevlilerine ve etrafa rast gele ateş açtı. İçeriye girdikten sonra 7 dakika kalan saldırgan kılık değiştirerek olay yerinden kaçtı.

Reina: Sözün bittiği yerdeyiz

Reina sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı. Açıklamada iki haftadır bölgede olağanüstü önlemler alındığı hatırlatılırken “Maalesef bu elim olay gerçekleşmiştir. Ne diyeceğimizi bilmiyoruz. Sözün bittiği yerdeyiz” denildi.

Başbakan Yardımcısı: Hangi örgüt bilemiyoruz

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Reina’da saldırıya ilişkin açıklamalarda bulundu. Kurtulmuş, saldırıyı bir kişinin gerçekleştirdiğini açıkladı. CNN Türk canlı yayınında konuşan Kurtulmuş, şunları söyledi:

“Bir kişinin yaptığı anlaşılıyor. 2016 çok zor geçti. 2017 daha güzel olacak beklentisi içindeydik. Ama biz rahat vermeyeceğiz diyorlar. Bunu ortaya koyanlarla mücadeleye korkmadan yılmadan devam edeceğiz. En kısa zamanda saldırganın yakalanması ve bağlantılarının ortaya konmasını temenni ediyoruz. Ümit ediyorum ki kısa süre içerisinde hem teröristin kimliği hem bağlantıları ortaya çıkar. Bu kadar profesyonel bir saldırıyı tek başına yapmak kolay değil.”

“Emareler var ama henüz şu örgüt diyemiyoruz. Bir kişinin olduğu belki çevresinde destek verenlerin olabileceği. Bütün bağlantılar süratle gözden geçiriliyor. Bağlantıları varsa ortaya konulacak. İçeride dışarıda çok sayıda terör örgütüyle mücadele ile geçti. Hem içeride hem dışarıda DAEŞ’in PKK’nın beli kırıldı. 2017’de Allah’ın izniyle kökünüzü kurutacağız. Bu terör örgütleri üzerinden birilerinin vermeye çalıştığı mesajlar olabilir.”

Kurtulmuş’tan, “Korkmayın” açıklaması

Kurtulmuş, “İstanbul için başka bir saldırı uyarısı” olup olmadığına yönelik soruyu ise, “Terör tam da bunu yapmak istiyor. Millet korksun ürksün, millet rutin hayatını terk etsin. Sürekli içine kapalı halde yaşasın istiyor. Emniyet mensuplarımız 24 saat en titiz bir şekilde bütün istihbaratları değerlendiriyor. Çok sayıda terör saldırısı önleniyor. Vatandaşlarımızın günlük hayatlarını korkuyla, panikle yaşamalarını asla istemeyiz. İnsanlarımız bu anlamda tedbirli olsunlar evet ama kimse korkarak içine kapanarak yaşamasın. Buna müsaade etmeyeceğiz. Terörün yaratmaya çalıştığı psikolojik ortama izin vermeyeceğiz” şeklinde yanıtladı. Ancak temel insan haklarından olan yaşam hakkını nasıl güvence altına alacaklarına dair detaylı bir açıklama eklemedi.

Kılıçdaroğlu’ndan laiklik vurgusu

Yeni yılın ilk saatlerinde yaşanan katliam ile ilgili CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yazılı bir açıklama yayımladı, “Terör örgütlerini, toplumsal dayanışmamız, köklü demokrasimiz ve laik aklın eşsiz birikimiyle bertaraf edeceğiz” dedi.

Ne olmuştu?

Diyanet İşleri Başkanlığı, yılbaşı saldırısı öncesinde “kendini ve yaratılış gayesini unutarak değerlerimizle örtüşmeyen, insan hayatına katkısı olmayan gayri meşru tutum ve davranışlar sergilemek bir mümine asla yakışmaz” diyerek yılbaşı kutlamalarına karşı açıklama yapmıştı.

Diyanet'in Reina'da gerçekleşen, 39 kişinin yaşamını yitirdiği saldırı sonrasında yaptığı açıklamadaysa, "bu gece yapılan terörü diğer olaylardan ayıran tek fark toplumda fitne oluşturarak yaşam biçimlerine göre toplumu bölmek ve karşı karşıya getirmektir" ifadeleri yer aldı.

Öte yandan Nazilli'de Alperen Ocakları üyesi efe kıyafeti giyen bir grup genç, 28 Aralık'ta Belediye Meydanı'na getirdikleri temsili Noel Baba'yı önce darp etti, sonra da başına silah dayadı.

Alperen Ocakları Aydın İl Başkanı Burak Yaşar yaptığı açıklamada, “Tamamen Hıristiyan adetlerince Noel kutlanmasının karşısında olduğumuzu, bizim kendi manevi olarak, milli olarak bayramlarımızın nasıl kutlanması gerektiğini hatırlatmak amaçlı böyle bir organizasyon düzenledik” dedi. Yapılan şiddet içerikli eylem tepkilere neden olurken, eylemle ilgili herhangi bir soruşturma başlatılmadığı belirtildi.


Etiketler: insan hakları, nefret suçları
Nefret