20/09/2016 | Yazar:

Norveç Kralı Harald, ülkedeki LGBTİ ve hızla büyüyen mülteci düşmanlığını hedef alan bir konuşma yaptı.

Norveç Kralı Harald’dan LGBTİ ve mülteci dostu konuşma Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Norveç Kralı Harald, LGBTİ ve mülteci düşmanlığını hedef alan bir konuşma yaptı.

Indepented'in haberine göre 1991’den bu yana tahtta olan Norveç Kralı V. Harald, Oslo’daki Kraliyet Sarayı’nın bahçesinde verdiği davette binin üzerindeki katılımcının karşısında “ev” kelimesinin günümüzde sınırlarla kısıtlanamayacak bir anlamının olduğunu vurgulayan bir konuşma yaptı. Konuşmasının sonunda Norveçlileri güven, dayanışma ve cömertliği kucaklamaya davet etti.

Kral Harald konuşmasında mevcut LGBTİ ve mülteci karşıtlığına dikkat çekerek “Afgan, Pakistanlı, İsveçli, Somalili ve Suriye göçmenleri de Norveç vatandaşıdır. Nereli olduğumuzu, hangi ırka mensup olduğumuzu söylemek her zaman çok kolay değildir. Eviniz kalbiniz neredeyse oradadır ve ev her zaman doğduğunuz ülke sınırları içinde değildir. Norveçliler kadınları seven kadınlar, erkekleri seven erkekler ve birbirini seven kadın ve erkeklerdir” dedi.

İnanç ayrımcılığına da değinen Kral Harald, “Tanrı’ya veya Alah’a inanabilirler, her şeye inanabilir veya hiçbir şeye inanmayabilirler. Norveçliler Edward Grieg’i, Kygo’yu (Norveçli DJ), Hellbillies’i (Norveçli rock grubu) veya Kari Bremmes’i (Norveçli şarkıcı) sevebilirler. Bir diğer deyişle: Siz Norveç’siniz, biz Norveç’iz. Norveç için en büyük umudum birbirimizle ilgilenebilmeyi başarıp bu ülkeyi güven, dayanışma ve güven üzerine inşa etmeye devam edebilmemiz” diyerek konuşmasını bitirdi.


Etiketler: yaşam, siyaset
Nefret