14/05/2017 | Yazar: Kaos GL

ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması’nın resmi topluluk olma mücadelesine ses verdi.

ODTÜ’de 7. Onur Yürüyüşü yapıldı Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

ODTÜ’lü öğrenciler Onur Yürüyüşü’nde homofobi ve transfobiye karşı bir araya geldi. ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması’nın resmi topluluk olma mücadelesine ses verdi.

7. ODTÜ Onur Yürüyüşü dün (13 Mayıs) kampüste yapıldı. ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması’nın çağrısıyla yapılan yürüyüş Kültür ve Kongre Merkezi önünden başladı.

Geçtiğimiz günlerde ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması’nın resmi kulüp olmak için başlattığı imza kampanyasının damga vurduğu yürüyüşte, “21 yıldır devam eden resmi topluluk olma mücadelesi” Rektörlük binası önünde bir kez daha dile getirildi.

Yürüyüş boyunca homofobi ve transfobiye karşı sloganla atıldı. Yürüyüş, Devrim Stadyumu’nda sonlandı.

ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması’nın ‘resmiyet’ mücadelesi

ODTÜ’de cinsel yönelim, cinsiyet kimliği, toplumsal cinsiyet ve LGBTİ konularında mücadele sürdürmekte olan ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması defalarca yapılan başvuruya rağmen hâlâ resmi olarak tanınmıyor.

ODTÜ LGBTİ Dayanışması, kulüplerinin resmiyete kavuşması için imza kampanyası başlattı. Kampanya metninde şu ifadeler yer alıyor:

“Kampüs içerisinde rastlanan homofobi, bifobi, transfobi ve heteroseksizm aslında sadece LGBTİleri değil, kampüs içerisinde yaşayan herkesi ilgilendirmektedir. Bu konuda resmi faaliyet gösterebilmek, halihazırda yaptığımız toplantıları, söyleşileri, panelleri, film gösterimlerini ve daha birçok kampüs içi yaşamı, kampüsü oluşturan herkes için yaşanabilir kılmak adına yaptığımız faaliyetleri devam ettirmek ve resmi bir topluluk olarak çok daha fazla bireye ulaşmak, maddi destek almak, kampüs içerisinde dayanışmanın mobilitesini arttırmak adına çok uzun süredir rektörlüğe başvurularda bulunuyoruz. Bu başvurular yıllardır gerek bürokratik engellerle gerekse LGBTİ haklarını yoksayarak reddedilmektedir. Bununla beraber Türkiye’deki birçok üniversitede bu konularda çalışmalar sürdüren öğrenci toplulukları ve kulüpleri resmi bir kabul görmektedir. ODTÜ LGBTİ Dayanışması uzun süredir çalışmalarını sürdürse de ODTÜ Kültür İşleri Müdürlüğü bünyesinde resmi bir topluluk olmanın avantajları yukarıda belirttiğimiz gibi açık ve ortadadır.

“Bizler imzacılar olarak ODTÜ LGBTİ Dayanışması’nın ODTÜ Rektörlüğü tarafınca resmi kabul edilmesi adına ODTÜ Rektörlüğü’ne, ODTÜ Kamuoyunu’na çağrıda bulunuyoruz.”

İmza metnini 69 LGBTİ ve insan hakları kuruluşu, üniversite topluluğu imzaladı. İmzacıların listesine ulaşmak için tıklayınız.

Öte yandan bireysel imza kampanyası da aynı metinle devam ediyor. Kampanyaya katılmak için tıklayınız.

Fotoğraflar: Gizem Dikmen / Kaos GL


Etiketler: insan hakları, eğitim
Nefret