09/03/2017 | Yazar: Kaos GL

Referandum gündemi ve OHAL baskısı altında kadınlar Türkiye’de 8 Mart’ı nasıl kutladı...

OHAL’e rağmen Türkiye’den 8 Mart eylemleri Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

 Referandum gündemi ve OHAL baskısı altında kadınlar Türkiye’de 8 Mart’ı nasıl kutladı?

                                             Fotoğraf: Şener Yılmaz Aslan/MOKU

Ankara’da Gece Yürüyüşü’ne polis müdahalesi

Kadınlar, Valilik yasağına rağmen, Ankara Kadın Platformu’nun çağrısıyla saat 12’de Kurtuluş Parkı’nda toplandılar. 8 Mart gündüz eyleminde, Türkçe, Kürtçe ve Arapça olarak okunan basın açıklamasının ardından, HDP Eşgenel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın kadınlara gönderdiği mesaj okundu.

                                                     Fotoğraf: Aslı Alpar

Feminist Gece Yürüyüşü için saat 20’de Yüksel Caddesi’nde toplanan kadınlar, okudukları basın açıklamasının ardından, slogan atmayı sürdürdü. Eylem sonunda kadınlar alandan ayrılırken polis saldırısı gerçekleşti ve 4 kadın gözaltına alındı.

İstanbul’da Gece Yürüyüşü binlerce kadının katılımıyla gerçekleşti

İstanbul’da Feminist Gece Yürüyüşü saat 19.00'da Fransız Kültür Merkezi önünde başladı.

                                             Fotoğraf: Şener Yılmaz Aslan/MOKU

“Hayatlarımıza müdahaleye, hayır” pankartıyla buluşan kadınlar, Tünel Meydanı'nda yaptıkları Kürtçe ve Türkçe basın açıklamasının ardından, slogan ve halaylarla geceyi, sokağı sahiplendiler.

Antalya’da kadınlara TOMA ile müdahale

Antalya’da, tarihi Hadrianus Kapısı (Üçkapılar) önünde bir araya gelen kadınlar çok sayıda çevik kuvvet ile karşılaştılar. Polis, Kalekapısı Meydanı’ndaki Attalos Heykeli'ne kadar yürümek isteyen kadınlara izin vermedi.

Kadınların basın açıklaması yapabilmesi polis ile gerçekleşen uzun tartışmaların sonunda mümkün oldu.

Basın açıklamasının ardından şarkı söyleyip slogan atan kadınları, polis TOMA ile saldırdı.

Diyarbakır'da kadınların gündemi tutuklu kadın vekillerdi

Diyarbakır'da TJA'nın (Özgür Kadın Hareketi) düzenlediği 8 Mart kutlamalarında, alandaki kadınların gündemi, tutuklu HDP'li kadın vekiller ve referandum süreciydi.

                                                   Fotoğraf: Hatice Kamer/BBC

Bodrum’da kadınlar yağmura rağmen alandaydı

Bodrum Kadın Dayanışma Derneğinin çağrısı ile Tepecik Meydanında buluşan kadınlar basın açıklamalarını yağmurun altında gerçekleştirdiler.

8 Mart’ın birçok ülkede Uluslararası Kadın Grevi Günü olarak tarihe geçtiğini ifade eden kadınlar, greve Bodrum’dan ses verdi.

Zonguldak 'Kadına karşı şiddete hayır' sloganlarıyla yürüdü

Zonguldak Kadın Platformu'nun düzenlediği yürüyüş için kadınlar, İstasyon Caddesi'nde toplandı.

“Kadına karşı şiddete hayır” sloganlarıyla Madenci Anıtı'na kadar yürüyen kadınlar, burada basın açıklamalarını okuyarak ellerindeki balonları gökyüzüne bıraktı.

                                                  Fotoğraf: Halkın Sesi Gazetesi

Balıkesir’de kadınların gündemi OHAL’di

Balıkesir Kadın Platformu'nun düzenlediği yürüyüş saat 17.00'de, Yeşilli Meydanı'nda başladı. Kadınlar, toplandıkları alandan Alihikmetpaşa Meydanı'na yürüdü. Basın açıklamasında 'Ohal'e de bu hale de karşıyız' diyen kadınlar eylemlerini slogan ve şarkılarla sona erdirdi.

Kocaeli'nde 39 kadın gözalına alındı

Kocaeli Kadın Platformu'nun düzenlediği yürüyüşe polis saldırdı. Yürüyüş Yolu'nda Belediye İş Hanı önünde bir araya gelen kadınların yürüyüşüne polis izin vermedi. 39 kişinin gözaltına alındığı eylemde, polisin sıktığı gazdan etkilenen 1 kadın baygınlık geçirdi.

                                                Fotoğraf: Nar Kadın Dayanışması

Eskişehir'de kadınlar yürüdü

Eskişehir Kadın Platformu üyesi kadınlar Espark Alışveriş Merkezi önünde toplanarak, basın açıklamalarını okudu. Kadınlar, Ankara’daki 8 Mart etkinliklerine katılmak için Bursa'dan yola çıkan ve trafik kazasında hayatını kaybeden 7 kadın işçi için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Kadınlar Adana’da alandaydı

Atatürk Parkı’nda bir araya gelen kadınlar, basın açıklaması yaptılar. Açıklamanın ardından  kurulan "söylemesem çatlarım kürsüsü"nde bir cok kadin yarınlara dair dileklerini dile getirdi. Adana'da 8 Mart kutlamaları şarkılar ve şiirlerle sona erdi.

                                                         Fotoğraflar: Ateş Alpar

Manisalı kadınlar “hayır” dedi
 

Manisa Kadın Platformu çağrısıyla bir araya gelen kadınlar okudukları basın açıklamasının ardından besteledikleri “Hayır” şarkısını hep birlikte söylediler.

 


Etiketler: kadın
Nefret