15/06/2016 | Yazar: Kaos GL

Onur hikayelerinde bugün: O yürüyüşte ilk kez kortejimizde karşılaştığımız insanlarla yollarımız bir daha hiç ayrılmadı.

Onur hikayem: İdeolojik pankart! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Onur hikayelerinde bugün: O yürüyüşte ilk kez kortejimizde karşılaştığımız insanlarla yollarımız bir daha hiç ayrılmadı.

Tunca Özlen’in onur hikayesi

Sene 2012, bir avuç insanla Gökkuşağının Kızılı’nı kurmamızın üzerinden bir yıl geçmiş. Açılmanın, birbirimizi bulmuş olmanın, kenetlenmiş olmanın onuru yetmiyor. Mücadele bizi siyaset üretmeye, sokağa çıkmaya itiyor. Siyasi iddialarımızın yaşamdaki karşılığını görmek istiyoruz. Ankara’da katıldığımız yürüyüşten aldığımız umutla İstanbul Onur Yürüyüşü için kolları sıvadık.  

“Eşit yurttaşlık sosyalizmde!” pankartının arkasında yürüyeceğiz dedik. Ayrımcılığa karşı eşitliğe, ümmetçiliğe karşı yurttaşlığa, kapitalizme karşı sosyalizme inanıyoruz nihayetinde. Hayatımızda pankart mı yaptırmışız, kendimi Kazım Karabekir Caddesi’nde bir bayrakçıda buldum. Sonra da ver elini İstanbul. Onur Yürüyüşü geldi çattı. Örgütlü bir biçimde ilk kez katılacağız, haliyle heyecanlıyız. Kızıl gökkuşağı bayraklarımızla ve pankartımızla yürüyüşe gözümüze kestirdiğimiz bir noktasından dâhil olduk.

Sonradan Onur Haftası düzenleme komitesinden olduğunu öğrendiğimiz bir arkadaş bize ‘hoş geldiniz’ demekte gecikmedi: “Pankartınız ideolojik, ya kapatacaksınız ya en arkadan yürüyeceksiniz!” Binlerce gökkuşağı bayrağının, heteroseksizme karşı atılan sloganların, İstiklal’i dolduran on binlerin içinde bir tek biz ideolojiktik, ne de olsa komünistiz! “Siyaset üstü Onur Yürüyüşü” dayatmasının kendisi ideolojiktir, biz bunu yer miyiz? “Bu pankartın arkasında, kitlenin içinden yürüyeceğiz” dedik. Dediğimizi de yaptık, ne de olsa komünistiz.

O yürüyüşte ilk kez kortejimizde karşılaştığımız insanlarla yollarımız bir daha hiç ayrılmadı. Yürüyüşten önce azdık, yürüyüşten sonra az da olsa çoğaldık. Çoğalmak için başlarda az olmayı göze almıştık. O gün pankartımızı kapatsaydık, bu defteri de kapatmış olurduk. Pankartları değil kitleyi büyütmeye odaklandığımız için bugün artık hiç de az değiliz. Yalnız hâlâ fena halde ideolojiğiz! 

*Hikayeler paylaştıkça çoğalır. Sen de onur hikayeni anlatmak istersen maksimum 500 kelimeden oluşan yazını web@kaosgl.org a yolla, Türkçe-İngilizce olarak hem Kaos GL’de hem LGBTI News Turkey de yayınlansın. Yazının yayınlanmasını istediğin ismini ya da rumuzunu da eklemeyi unutma. 

Diğer hikayeler:

Onur hikayeni anlat!

Onur hikayem: Çiçek taşıyoruz ağzımızda

Onur Hikayem: Tarifler olmasın!

Onur hikayem: Ben buradayım, direniyorum aşkım!

Onur hikayem: Aşka doğmak


Etiketler: yaşam
Nefret