12/06/2016 | Yazar: Kaos GL

ABD Orlando’da gey bar Pulse’a dönük silahlı saldırıda yaşamını yitirenlerin sayısı 49’a yükseldi.

Orlando’da hayatını kaybedenlerin sayısı 49’a yükseldi Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

ABD Orlando’da gey bar Pulse’a dönük silahlı saldırıda yaşamını yitirenlerin sayısı 49'a yükseldi.

                                                                  Foto: AP

ABD Orlando’da gey bar Pulse’da yaşanan katliamda yaşamını yitirenlerin sayısı artıyor. Şehrin Valisi Buddy Dyer, olağanüstü hal ilan edildiğini ve en az 49 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı.

ABD’deki çeşitli gazeteler bara giren, ateş açan ve ardından çok sayıda kişiyi rehin alan kişinin adının Ömer Metin olduğu belirtti. Saldırganın ismine dair henüz resmi bir açıklama gelmedi.

Saldırgan, polisin bara yaptığı operasyonda silahlı çatışma sonucu öldü.

Olayı “bir terör eylemi” olarak niteleyen polis, detaylı bilgi vermedi. Saldırganın bir süre rehinelerle barda durduğunu bir süre sonra bara polis operasyonuyla girildiğini ve çıkan çatışmada saldırganın öldüğünü açıklayan Orlando Polis Şefi Mina, “Bir tüfek ve silah taşıyordu. Üzerinde bir çeşit düzenek de vardı” dedi.

Bir FBI yetkilisi ise BBC’ye yaptığı açıklamada saldırganın “radikal İslamcı ideolojiye yakın” olduğunu söyledi. Saldırganın herhangi bir grupla ilişkisi olup olmadığı bilinmiyor.

Orlando Valisi’nin verdiği rakamlara göre şehirdeki LGBTİ’lere hedef alan bu katliam, ABD tarihinin en büyük silahlı katliamlarından biri. Vali Dyer, “Daha önce hiç aklımıza gelmeyen, hayal dahi edilemeyen bir şeyle uğraşıyoruz. Büyük bir dehşet ve her yerde kan vardı” dedi.


Etiketler: yaşam, dünyadan
Nefret