26/10/2016 | Yazar: Kaos GL

Antep’in merkezindeki Yeşilsu’da trans kadın M. önce sözlü tacize maruz kaldı, ardından üç saldırgan trans kadını tekmeledi, darp etti.

Antep’in merkezindeki Yeşilsu’da trans kadın M. önce sözlü tacize maruz kaldı, ardından üç saldırgan trans kadını tekmeledi, darp etti. Polis, “Şikayetçi olursan iş uzar” dedi.

                                  1 Eylül 2014, ZeugMadi LGBTİ Barış Günü Yürüyüşü

Geçtiğimiz Pazar günü (23 Ekim) trans kadın M. yaşadığı Antep’te transfobik nefret saldırısına maruz kaldı. Pazar günü 15 sularında şehrin merkezinde bulunan Yeşilsu Meydanı’ndan geçen trans kadın M., ülkücü olduklarını belirttiği üç erkeğin transfobik nefret söylemine maruz kaldı.

Pembe Hayat’ın haberine göre ertesi gün 18 sularında yine aynı bölgeden geçen trans kadın M. yine aynı üç erkeğin transfobik nefret söylemine maruz kaldı. Trans kadın M., “Bu kesin müşterisinden geliyor. G*tünü s*ktirmiştir kesin” diyen saldırganlara “Ben kendimi s*ktiriyorsam bundan size ne? Bunun size ne zararı ne de faydası var” şeklinde cevap verdi.

Trans kadın M.’nin cevap vermesi üzerine saldırganlar, bir anda M.’ye saldırmaya başladı. Yere düşürdükleri M.’yi tekmeleyen saldırganlar daha sonra M.’yi saçlarından tutup yerde sürükledi ve kafasını orada bulunan bir ağaca vurmaya başladı.

Olay yerinde bulunan insanlar M.’yi saldırganların elinden alarak polisi ve ambulansı aradı. Ambulansla hastaneye kaldırılan M. daha sonra ifadesi alınmak üzere polis merkezine götürüldü.

“Şikayetçi olursan işin uzar”

Saldırıya uğrayan M. hastanede yapılan ilk müdahalenin ardından polis merkezine götürüldü.

Trans kadın M. saldırganlardan şikayetçi olmak isteyince polis memurları M.’yi şikayetçi olmaması konusunda ikna etmeye çalıştı. “Şikayetçi olursan işin uzar. Onlara hiçbir şey olmaz. Ne yaparsan kendine yaparsın” dedi.

Ancak M. ne olursa olsun saldırganların cezasını çekmesi gerektiğini belirterek şikayetçi oldu.

ZeugMadi aktivistlerine de sözlü taciz

ZeugMadi aktivistleri saldırıdan haberdar olunca trans kadın M.’ye ulaştı. Transfobik saldırganlar hakkında gerekli işlemlerin yapılabilmesi için İnsan Hakları Derneği’ne(İHD) gitmek için yola çıkan trans kadın M. ve ZeugMadi aktivisti Y. yine sözlü tacize maruz kaldı.

Atatürk Bulvarı üzerinde ilerlerken bir kişi “S*ktirin gidin bu ülkeden. Bu ülkeden bir gün hepiniz gideceksiniz” diyerek tehdit etti.

İnsan Hakları Derneği’ne giden M. savcılığa suç duyurusunda bulunacağını belirtti.


Etiketler: insan hakları, nefret suçları
Nefret