06/07/2016 | Yazar: Kaos GL

Çocuklara yönelik cinsel istismarı önlemeyi amaçlayan ‘İç Çamaşırı Kuralı’ kampanyası ‘müstehcen’ bulunması sebebiyle 3 yıldır gündeme alınmıyor.

"İç Çamaşırı Kuralı" müstehcen bulundu Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Çocuklara yönelik cinsel istismarı önlemeyi amaçlayan “İç Çamaşırı Kuralı” kampanyası “müstehcen” bulunması sebebiyle 3 yıldır gündeme alınmıyor.

2010 yılından beri Uluslararası Çocuk Merkezi tarafından yürütülen Çocukları Cinsel Sömürü ve İstismardan Koruma Projesi kapsamında, “Beşte Bir” kampanyasının bir parçası olan “İç Çamaşırı Kuralı” 2013’te Türkçe’ye çevrildi. TBMM Çocuk İstismarını Önleme Araştırma Komisyonu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı’na sunulan kampanya, sağlıklı iletişim kurmak için yaratılan “Kiko” karakteri ve “iç çamaşırı kuralı” tabiri müstehcen bulunduğu için gündeme alınmıyor.

Uluslararası Çocuk Merkezi’nin çalışma alanı önceliklerinden biri Turizm ve Seyahatte Çocukların Cinsel Sömürüsü. Merkez bu projeyle, yurtdışından Türkiye’ye bu amaçla gelenlerin ve Türkiye’de bu amaçla “iç turizm” yapanların cezalandırılmalarını sağlamak istiyor.

“İç Çamaşırı Kuralı” nedir?

İç Çamaşırı Kuralı, ebeveynlerin ve çocuk bakıcılarının çocuklara, yabancı kişilerin vücutlarına dokunamayacağına, dokundukları takdirde kimden ve nasıl yardım isteyebileceklerini açıklayan basit bir kuraldır. Ebeveynlerin ve bakıcıların çocuklarıyla diyalog kurmalarına yardımcı olmak amacıyla oluşturulmuştur. Bu kural, aynı zamanda çocuklara, vücutlarının kendilerine ait olduğunu, iyi ve kötü sırların, iyi ve kötü temas türlerinin olduğunu anlatmaya yardımcı olur.

İç Çamaşırı Kuralı ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayın. 


Etiketler: insan hakları
Nefret