30/03/2017 | Yazar: Kaos GL

Başbakanlık Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu bu defa da ‘ELLE’ kadın ve moda dergisini poşetleyecek.

"Muzır"lık feminizmde! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Başbakanlık Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu bu defa da “ELLE” kadın ve moda dergisini poşetleyecek.

Daha önce Harakiri isimli çizgi roman dergisi ve Sel Yayıncılık tarafından basılan, beat kuşağının önemli temsilcilerinden, William Burroughs’un Yumuşak Makine isimli eserini “muzır” bulan Başbakanlık Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu bu defa da “ELLE” kadın ve moda dergisini poşetleyecek. Kurul, derginin Mart sayısındaki bazı fotoğraf ve yazıların, çocuklar için “muzır tesir yapacak nitelikte olduğuna” oy birliği ile karar verdi.

ELLE kadın ve moda dergisinin Mart 2017 sayısını inceleyen Kurul, derginin 1117 sayılı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kanunun 3266 sayılı Kanunla değişik 4 üncü maddesindeki sınırlamalara tabi olmasına karar verdi. Bu karar göre; ELLE sokak tezgâhlarında, dükkânlarda, camekânlarda ve benzeri yerlerde satılamayacak, reklam ve propaganda yapamayacak. Bu kararla ELLE ön kapağına herkesin kolayca görüp okuyabileceği şekil ve büyüklükte "Küçüklere zararlıdır" damgasını basmak zorunda. Ayrıca derginin kamusal alanda satılabilmesi için içi görünmeyen bir poşete sokulması gerekiyor.

Kimdir Muzır Kurulu?

Başbakanlık Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu; en az onbeş yıl kamu hizmeti yapmış kişilerden, hâkimlerden ve Cumhuriyet savcılarından, üst kademe yöneticilerinden, tıp alanında görev yapan kişilerden, güzel sanatlar dalında ün yapmış kişiler arasından ve doktor unvanını almış üniversite öğretim elemanları arasından seçilen birer kişi ile Talim ve Terbiye Kurulu üyeleri arasından seçilecek iki kişiden oluşuyor.

Bu kurul, çocuklar için olsun olmasın tüm yayın ve yayımları inceleme hakkına sahip. Kurulun, bir çocuk yayını olmadığı halde ELLE dergisini çocuklara uygunluk açısından değerlendirme yetkisi mevcut.

Kadın hakları ihlalinden bahsetmek mi muzır?

Başbakanlık Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu’nun “18 yaşından küçüklerin maneviyatı üzerinde muzır tesir yapacak nitelikte olduğuna” karar verdiği Elle Dergisinin son sayısında ELLE Türkiye Yayın Direktörü Işın Görmüş’ün giriş yazısı dikkat çekici.

Muzır kabul edilen Elle’nin son sayısında Işın Görmüş, modanın feminizmi yeniden hatırladığını, Dior'un ilk kadın kreatif direktörü Maria Grazia Chiuri'nin "Hepimiz feminist olmalıyız" yazan tişörtüyle moda dünyasında bir devrim gerçekleştirdiğini yazmıştı. Görmüş giriş yazısına, “Biz de kadın haklarının fazlasıyla ihlal edildiği ülkemizde, şu sıralar moda dünyasında esen feminizm rüzgârlarını araştırdık” diyerek devam etmiş ve kadın hakları ihlali gibi çok ağır bir problemle yaşıyor ve nefes alıyorken, modayı, estetiği de ele almayı sürdürdüklerini ifade etmişti.


Etiketler: kültür sanat
Nefret