04/04/2017 | Yazar: Kaos GL

Cinsiyetçi sinema filmlerini teşhir eden, iğneleyen ve kurcalayan 9. Altın Bamya Ödülleri sahiplerini buldu.

"Recep İvedik 5" Altın Bamya’ya doymuyor! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Cinsiyetçi sinema filmlerini teşhir eden, iğneleyen ve kurcalayan 9. Altın Bamya Ödülleri sahiplerini buldu.

Altın Bamya Akademisi her sene Türkiye sinemasındaki erkek egemen bakışa, sinemada yok sayılan kadının varlığına, kadınlara dair oluşan yanlış mitlerin sinema aracılığıyla yeniden üretilmesine ve cinsiyet ayrımcılığına karşı “Altın Bamya Ödülleri” dağıtıyor.

29 Şubat 2017 tarihinde olağanüstü genel kurul toplantısı yapan Altın Bamya Akademisi, Altın Bamya Ödülleri’nin her sene kamuoyu ile belirledikleri metodunu 2016-17 yıllarına mahsus bir değişiklikle kendileri belirledi.

2016-2017 Altın Bamya Ödülü; vizyona çıktığı ilk yılda da Altın Bamya ve Üç Buçuk Bamya ödüllerini kazanan Recep İvedik serisinin beşinci filmine layık görüldü. Altın Bamya Akademisi, Recep İvedik 5’e bütün dallarda verdiği ödülü “ülkemizin ultra-entelektüel gelişmesine ve sinemamıza sağlanan sınırsız olanaklara paralel bir başarı” olarak niteliyor. Film, “Senaryo”, “Erkek Karakter”, “Kadın Karakter” ve “Üç Buçuk Bamya” dallarında ödüllerinin tamamını kazandı!

Altın Bamya Film Akademisi bütün resmi ödüllerini Recep İvedik 5’e verdi ancak “Vezir Parmağı filminin yaratıcılarına, tarihsel süreç içerisinde kadın cinselliğine getirdiği epistemolojik yaklaşım nedeniyle” mansiyon ödülü verdi. Bir kilo karışık dilberdudağı ve hanımgöbeği ödülünü kazanan “Vezir Parmağı” akademi üyelerinin ödülleri yemesi nedeniyle ne yazık ki mansiyon ödülüne sahip olamayacak.


Etiketler: kültür sanat
Nefret